powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Bałkańskie rytmy w Parku Źródliska

W najbliższą niedzielę w altanie w Parku Źródliska pojawi się orkiestra bałkańska "Urwani z Wesela".

Tworzą ją grający na instrumentach dętych: Jakub Nojek, Grzegorz Witkowski, Łukasz Sołtysik, Bartosz Stępień i Marcin Melerowicz oraz perkusista Kamil Mielniczuk. Zagrają energetyczny program z muzyką z gorącego południa Europy: oryginalnymi tańcami serbskimi, słynnymi tematami Gorana Bregovicia z filmów "Underground" i "Czas Cyganów" oraz utworami napisanymi w tym stylu m.in. przez członków zespołu. Koncert odbędzie się 28 lipca (niedziela) w Parku Źródliska I przy al. Józefa Piłsudskiego. Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny. Na koncerty zapraszają: Zarząd Zieleni Miejskiej w ramach projektu "Zielona Łódź" i Akademia Muzyczna w Łodzi.

Orkiestra "Urwani z Wesela" prezentować będzie tradycyjną muzykę Półwyspu Bałkańskiego. W programie popołudnia pojawią się tradycyjne tańce serbskie: "Ajde jano", "Rumenka Kolo" i bułgarski - "Gankino Horo". Inny taniec - čoček, spopularyzowany został przez bałkańską mniejszość romską i z powodzeniem nadal tańczony jest na ludowych weselach i zabawach. Orkiestra zaprezentuje čočki Bobana Markovica i Gorana Bregovica. "Urwani z Wesela" wykonają także muzykę filmową Gorana Bregovica, pisaną do filmów Emira Kusturicy: "Czas Cyganów" i "Underground". Zabrzmią również instrumentalne wersje bałkańskich piosenek: popularnej wśród mniejszości romskiej "Ederlezi" ("Festiwal wiosny") oraz "Čaje šukarije" Esmy Radzepovej, która osiągnęła w 2006 roku szczyty macedońskich list przebojów. Publiczność usłyszy także autorskie kompozycje członków orkiestry: "U Janka w sadzie" Jakuba Nojka oraz "Marcinowy" Marcina Melerowicza. Koncert poprowadzi Katarzyna Mandat.

Orkiestra Bałkańska "Urwani z Wesela" to jeden z nielicznych zespołów w Polsce specjalizujących się w wykonywaniu muzyki z Bałkanów (w kraju działa tylko kilka takich formacji). Zespół gra w składzie typowym dla bałkańskich orkiestr. Dominują w nich instrumenty dęte, głównie blaszane. Trąbce, tubie i tenor hornom towarzyszyć będą klarnet i saksofon oraz instrumenty perkusyjne, w tym tapan - rzadko spotykany w Polsce bałkański bęben. Orkiestrę tworzą studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi. Inicjatorem pierwszych prób i występów ulicznych był Jakub Nojek. W tym roku zespół zdobył pierwsze miejsce podczas Konfrontacji Muzycznych o nagrodę Prezydenta Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. Zespół wystąpi w składzie: Jakub Nojek - klarnet/saksofon, Grzegorz Witkowski - trąbka, Łukasz Sołtysik - tenor horn, Bartosz Stępień - tenor horn, Marcin Melerowicz - tuba oraz Kamil Mielniczuk - tapan/instrumenty perkusyjne.

Organizatorzy "Letnich koncertów w Altanie": Zielona Łódź, Akademia Muzyczna w Łodzi

***

"Letnie Koncerty w Altanie" | program koncertu 28 lipca pt. "Funfara Bubamara"

Goran Bregovic - "Kustino Oro"

Rumenka Kolo - tradycyjny taniec serbski (arr. Jakub Nojek)

Goran Bregovic - "Underground Čoček"

Fanfara Ciocarlia - "Dusty Road"

Esma Radzepova - "Čaje šukarije" (arr. Jakub Nojek)

Dejan Petrović - "Dubočanka"

Goran Bregovic - "Wedding Čoček"

"Ajde jano" - tradycyjny utwór serbski (arr. Bartosz Stępień)

Gankino Horo - taniec bułgarski (arr. Jakub Nojek)

"Ederlezi" - tradycyjna melodia romska (arr. Bartosz Stępień)

Jakub Nojek - "U Janka w sadzie"

Marcin Melerowicz - "Marcinowy"

Boban Markovic - "Mundo čoček"