powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Rusza nowy cykl na Placu Defilad

Od 27 lipca do 24 sierpnia Studio Teatrgaleria zaprasza na Fotokoncerty, nowy cykl na wielkoformatowym ekranie, na głównej płycie Placu Defilad.

Fotokoncerty to autorskie projekcje kilkuset starannie wybranych zdjęć - zawsze z towarzyszeniem muzyki na żywo. Trzech najwybitniejszych polskich fotoreporterów średniego pokolenia, Kuba Dąbrowski, Rafał Milach i Michał Szlaga opowiedzą o życiu codziennym w Polsce i okolicach w ostatnich trzech dekadach.

Pierwszy fotokoncert został przygotowany przez Rafała Milacha, współzałożyciela kolektywu Sputnik Photos, członka Magnum Photos, autora licznych wystaw fotograficznych. Muzykę skomponował Łukasz Dziedzic, artysta audiowizualny i kurator sztuki.

Prezentacja Rafała Milacha i Łukasza Dziedzica jest potransformacyjną podróżą po regionie Europy Środkowo-Wchodniej i Kaukazu z propagandą w tle. Sekwencja fotografii, rysunków, krótkich form video oraz dźwięków składa się na kolekcję przedstawień współczesnych systemów kontroli, manipulacji i formatowania tkanki społecznej. Muzyka przygotowana specjalnie na tę okazję przez Łukasza Dziedzica, nawiązuje do programów informacyjnych i rozrywkowych z przełomu lat 80/90.

Rafał Milach - artysta wizualny, fotograf, autor książek. Podejmuje tematy dotyczące transformacji w dawnym bloku wschodnim. Absolwent ASP w Katowicach. Wykładowca Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie oraz Szkoły filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Autor nagradzanych książek, m.in. The Winners, 7 Rooms i Pierwszy marsz dżentelmenów. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat konkursu World Press Photo oraz finalista Deutsche Börse Photography Prize 2018. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos. Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING. Od 2018 roku nominowany członek Magnum Photos.

Łukasz Dziedzic - artysta audiowizualny, kurator sztuki, producent wystaw, edukator. Na koncie ma szereg wydawnictw dla BDTA, albumy dla Mik Musik i Galerii Szarej. Jego najbardziej rozpoznawalny projekt muzyczny czerpiący z estetyki techno to John Lake, a razem z Wojtkiem Kucharczykiem tworzy duet Iron Noir. Koncertował m.in. na festiwalach Unsound w Krakowie, Tauron Nowa Muzyka i Ars Cameralis w Katowicach, Supermarket Art Fair w Sztokholmie, Art Meetings w Kijowie, L'Tronica Festival w Łodzi. Tworzy performansy i instalacje dźwiękowe m.in. w Galerii Wschodniej, Muzeum Współczesnym Wrocław, Miejscu Projektów Zachęty czy Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Skomponował ścieżkę dźwiękową do wystawy "Szczurołap/ Ratcatcher" w MWW Wrocław. Na swoich płytach i kasetach wydaje hałaśliwą i rozimprowizowaną techno-elektronikę, której wspólny mianownikiem zwykle bywa analogowy motoryczny rytm. Poza przedsięwzięciami dźwiękowymi, od wielu lat wspólnie z żoną Joanną współprowadzi katowicką Galerię Szarą.

***

27 lipca - Rafał Milach + Łukasz Dziedzic

2 sierpnia - Michał Szlaga + Mikołaj Trzaska + Adam Witkowski

24 sierpnia - Kuba Dąbrowski + Jerzy Gruchot

Wstęp wolny.