powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Jubileuszowe, 10. Krakowskie Miniatury Teatralne tuż, tuż

Już tylko kilka dni dzieli nas od inauguracji dziesiątej, jubileuszowej edycji Krakowskich Miniatur Teatralnych, organizowanych przez Krakowskie Forum Kultury.

Między 20 a 30 lipca czeka nas wyjątkowe wydarzenie na kulturalnej mapie Krakowa, a to za sprawą gwiazd polskiej sceny teatralnej, które zawitają na festiwal!

W tym roku obchodzimy dziesiątą, jubileuszową, edycję Festiwalu. Z biegiem lat wydarzenie zmieniło i rozszerzyło swoją formułę - tytułowe "miniatury" z powodzeniem występują teraz w programie festiwalu razem z wielkoobsadowymi spektaklami. Wszystkie jednak niezmiennie realizowane są przez mistrzów gatunku, angażują najlepszych aktorów polskiej sceny teatralnej i prezentowane są

w Krakowie po raz pierwszy. Z okazji jubileuszu festiwalu, a także obchodów 40-lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi, po raz pierwszy w repertuarze zagości zagraniczny spektakl familijny pt. Karnawał zwierząt. Również po raz pierwszy będzie aż tak intensywnie - w ciągu 10 festiwalowych dni zaprezentujemy aż 8 wyjątkowych spektakli!

Festiwal zainauguruje komedia "Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)". Ta żartobliwa sztuka przedstawi Widzom wszystkie dzieła Szekspira w ciągu jednego wieczoru. Będą cytaty

z najsławniejszych dramatów i żarty ze stereotypowej znajomości dzieł słynnego twórcy. Śmiech, ale także zadumę i refleksję wzbudzi na pewno spektakl pt. "Kandydat", z udziałem Piotra Cyrwusa i Grażyny Wolszczak. Jest to błyskotliwy komediodramat, który opowiada historię kandydata na urząd prezydenta oraz jego trenerki. Mniej dowcipny jest monodram pt. "Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam" w wykonaniu Ewy Błaszczyk. Aktorka wciela się w nim w postać jednej z najbardziej znanych dziennikarek XX wieku i korespondentki wojennej, która tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo odsłania w ludziach piękno i brzydotę. Drugi repertuarowy monodram - Moskwa-Pietuszki - to poetycka podróż w głąb siebie. Jej stacje to kolejne opróżniane butelki, lecz nie jest to tylko pijackie wspomnienie, ale również pełna humoru, ironii i goryczy opowieść o życiu. W głównej roli zobaczymy tutaj mistrzowskiego Mariana Opanię.

Zupełnie inny charakter ma bohater spektaklu "Kobieta na zamówienie". To nudny statystyk, który marzy o kobiecie na całe życie. Zabawna komedia z Jackiem Kawalcem, Beatą Zarembianką i Dariuszem Niebudkiem pokazuje, że życie jest przewrotne i czasem nawet najpiękniejsze marzenia mogą przewrócić nasze życie do góry nogami! Kolejna komedia - "Raj dla opornych" - to historia Karola i Barbary (w tych rolach Mirosław Baka i Dorota Kolak), czyli bohaterów "Seksu dla opornych" kilka lat później. Reżyserem spektaklu jest wspaniała Krystyna Janda, a za teksty piosenek odpowiada Jacek Cygan.

Finał Miniatur będzie zaś naprawdę widowiskowy! A to za sprawą spektakularnego musicalu - "Nowy Jork. Prohibicja". W towarzystwie zespołu muzycznego, w opowieści o narodzinach nowoczesnego świata i historii ogromnej metropolii lat 20. zobaczymy Katarzynę Zielińską, Kacpra Kuszewskiego, Łukasza Przybylskiego i Ewę Konstancję Bułhak. Będzie to muzyczna opowieść o mieście, którym rządzi jazz, mafia i prohibicja.

***

X Krakowskie Miniatury Teatralne to przegląd różnorodnych sztuk na najlepszych scenach w Krakowie. Organizatorem KMT jest Krakowskie Forum Kultury - Instytucja Kultury Miasta Krakowa. Spektakle obejrzeć można od 20 do 30 lipca 2019 roku w Krakowskim Teatrze Variété, Nowohuckim Centrum Kultury oraz w Teatrze Groteska.

Bilety dostępne są na stronie www.bilety.krakowskieforum.pl oraz w Krakowskim Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie.