powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Chełmno. Perspektywy - 9 Hills Festival w sierpniu

W dniach 9-11 sierpnia w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) odbędą się IV Perspektywy - 9 Hills Festival. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony 9HF będzie sztuka widzenia. Dominujące podczas edycji sztuki wizualne - malarstwo, rzeźba, fotografia, grafika, street art i video art, prezentowane będą o różnych porach, w różnych przestrzeniach miasta. Nie zabraknie muzyki i teatru.

Perspektywy - 9 Hills Festival organizowany jest w mieście od 2016 r. Scala wydarzenia z dziedziny teatru, filmu, muzyki, fotografii, historii, fantastyki i streetartu - wszystkie wpisuje w przestrzeń i architekturę Chełmna. Koncerty, spektakle, wystawy, instalacje oraz działania animacyjne wprowadzane są do kościołów, piwnic i podwórek starego miasta, część z nich rozgrywa się w plenerze.

Nazwa festiwalu nawiązuje do dziewięciu wzgórz, na których położone jest Chełmno oraz dziewięciu muz Apolla, z których co roku jedna wytycza motyw przewodni kolejnej odsłony wydarzenia. W 2018 r. festiwal został wyróżniony certyfikatem Kujawsko- Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Motywem przewodnim tegorocznej odsłony 9HF będzie sztuka widzenia. Dominujące podczas edycji sztuki wizualne - malarstwo, rzeźba, fotografia, grafika, street art i video art, prezentowane będą o różnych porach, w różnych przestrzeniach miasta. Nie zabraknie muzyki, filmu, teatru i stałych elementów festiwalu (m.in. otwartych podwórek starego miasta, nocnego pochodu ulicami miasta i odsłonięcia muralu). Twarzą odsłony została chełmińska fotografka, Alicja Makowska.

Podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu w Chełmnie gościli m.in. Adam Bałdych & Helge Lien Trio, Kinga Głyk, Kapela Maliszów, Same Suki, Michał Jacaszek, A3 Teatr, Teatr Figur Kraków, Anna Makowska z Kaziem Sponge, hiszpański teatr Cia. Estampades i Antagon TheaterAKTion z Frankfurtu.

W tegorocznym programie m.in. Marialy Pacheco, proMODERN z albumem "proMOFERN shakespired", Teatr PAPAHEMA (Skłodowska. Radium Girl"), Teatr Biuro Podróży ("Silence. Cisza w Troi"), Teatr Animagia ("Karczma pod Białym Łabędziem") oraz happening "Zmysły" w wykonaniu A3 Teatr. Pierwszego dnia festiwalu odsłonięty zostanie kolejny mural na jednej ze ścian kamienic starego miasta.

Zeszłoroczny projekt to współczesna odsłona panoramy Chełmna z XVII wieku, tegoroczny nawiąże do historii chełmińskiego introligatora, Franciszka Malinowskiego.

Do dziś w tym miejscu kontynuowana jest tradycja introligatorska zapoczątkowana przez bohatera muralu. Mural wykona Mikołaj Rejs. Festiwalowi jak co roku będzie towarzyszyć LARP - aktywność z pogranicza gry i sztuki, zwłaszcza teatru improwizowanego, propozycja dla sympatyków rozwiązywania tajemnic oraz zagadek miejskich legend. Jedna z największych gier miejskich odbywających się w kraju. Przed nami także m.in. otwarte podwórka starego miasta, święto ul. Grudziądzkiej, instalacje, wystawy, kino plenerowe, nocne spacery ulicami miasta i strefa dla najmłodszych KIDS ZONE.

W najbliższych dniach opublikowany zostanie program festiwalu.