powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Tarnów. Talia we wrześniu

W drugiej połowie września już po raz 23. Tarnów stanie się stolicą komedii. Festiwal, który odbędzie się w dniach od 21 do 29 września, będzie okazją do obejrzenia dziewięciu spektakli, z których osiem powalczy o statuetkę Talii oraz o nagrodę publiczności.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu TALIA zaprezentujemy osiem spektakli konkursowych wyreżyserowanych przez zawodowych aktorów. Jestem przekonany, że udało się stworzyć różnorodny program, na który składają się najlepsze i najciekawsze spektakle komediowe ostatnich lat. Prezentacje zespołów z całej Polski będą więc doskonałą okazją, by przyjrzeć się, na ile doświadczenie aktorskie jest pomocne w pracy po drugiej stronie teatralnej rampy. Tegoroczny zestaw festiwalowych przedstawień to także wyjątkowa okazja, by tarnowska publiczność mogła "na żywo" podziwiać warsztat i charyzmę wielu wybitnych osobistości znanych dotąd jedynie z małego i dużego ekranu. Przede wszystkim jednak wyselekcjonowane produkcje dostarczą - o czym jestem przekonany - wiele rozrywki i powodów do śmiechu na szeroką skalę. Zapraszam więc wszystkich teatromanów na wrześniowe święto komedii w naszym teatrze! - mówi dyrektor artystyczny tarnowskiego teatru Marcin Hycnar.

Jak co roku Festiwal zainauguruje spektakl tarnowskiego teatru. Zaprezentujemy skrzącą się dowcipem hiszpańską komedię omyłek "Księżniczka na opak wywrócona" w reżyserii Marcina Hycnara. Widzowie tegorocznej edycji Talii będę mieli okazję zobaczyć także komedię o małżeńskich perypetiach "Śmiech wzbroniony" (Teatr Nowy w Zabrzu), "Pozytywnych" - zabawną i wzruszającą opowieść o tolerancji i akceptacji w gwiazdorskiej obsadzie, "Pomoc domową" - klasyczną farsę z Och-Teatru z Krystyną Jandą w tytułowej roli, pełną zabawnych pomyłek przewrotną "Czarną komedię" Petera Schaffera (Agencja Produkcyjna PALMA), "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki spod znaku czeskiego humoru w reżyserii znanego tarnowskiej publiczności, Grzegorza Chrapkiewicza (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku), małżeńską komedię omyłek "Akt równoległy" z Teatru Ludowego w Krakowie oraz zaskakującą "Cudowną terapię" (Dom Kultury w Rawiczu/Fundacja SKENE Pro Arte).

Wzorem ubiegłych lat o wyborze najlepszego spektaklu i przyznaniu statuetki Tarnowskiej Talii oraz nagrody pieniężnej zadecyduje jury Festiwalu. Natomiast publiczność w Plebiscycie Publiczności wybierze własne zwycięskie przedstawienie. Dodatkowo zostaną przyznane nagrody indywidualne dla twórców przedstawień. Na finał tegorocznej Talii zapraszamy do Centrum Sztuki Mościce na przedstawienie "Kogut w rosole" z krakowskie