powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Toruń. Szekspir i Księżyc na V Festiwalu Teatrów Ulicznych

Za nami przepiękny spektakl "Voala Station", jednak to nie znaczy, że 5. Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu zwalnia tempo. Już w sobotę, 20 lipca, kolejne teatralne atrakcje.

Aż 9 intrygujących happeningów na Starym Mieście w ramach cyklu "Szekspir. Miasto", a wieczorem koncert orkiestry dętej oraz specjalna projekcja pt. "50 twarzy Księżyca" w 20. rocznicę lądowania człowieka na Srebrnym Globie. Weekend zapowiada się teatralnie! Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia!

Przed nami wciąż wiele atrakcji w ramach 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu. Druga połowa lipca upłynie w Toruniu pod hasłem interaktywnych działań w przestrzeni miejskiej. Już 27 i 28 lipca do Torunia zawita austriacki teatr Belle Etage, który zaprosi widzów do interakcji w dwóch tzw. walk acts: "Timetraveler" oraz "Tango? Si, Tango!". Partnerem tych wydarzeń jest Austriackie Forum Kultury. Tydzień wcześniej, 20 lipca, odbędą się dwa równie ciekawe wydarzenia: cykl happeningów "Szekspir. Miasto", a także multimedialna projekcja "50 twarzy Księżyca".

Happeningi szekspirowskie rozsiane po Starówce!

Począwszy od godzin porannych, w sobotę 20 lipca, w różnych częściach miasta widzowie Festiwalu będą mogli uczestniczyć w aż 9 happeningach pod nazwą "Szekspir. Miasto". To wspólny cykl autorstwa Teatru Baj Pomorski w Toruniu (Scena Szekspirowska w Toruniu) i Fast Book (kampanii społecznej realizowanej na Wydziale Filologicznym UMK, której pomysłodawczynią i twórcą jest Laura Sonik).

Do współpracy zaproszono wielu utalentowanych aktorów i artystów, takich jak: Dorota Szperlak, Jan Kardasiński, Diana Kozłowska, Aleksandra Prochownik, Tomasz Frąszczak, Bernadetta Burszta, Radosław Smużny, Omar Karabulut, Monika Witkowska, Lech Karczewski, Karolina Winarska, Karol Czarnowicz czy Kuba Klimaszewski. Każdy z nich wcieli się w postaci stworzone przez wybitnego angielskiego dramaturga. Szekspirowskie happeningi zapowiadają się zatem bardzo ciekawie!

"Szekspir. Miasto" to aż 9 happeningów inspirowanych twórczością Williama Szekspira. Przechadzając się Starym Miastem, będziemy mogli natknąć się chociażby na Lady Makbet, która opowie co to znaczy być kobietą, żoną i królową; spotkać Kordelię, która odkryje swoją podmiotowość; zobaczyć Romea i Julię, którzy pokażą nam, czym jest miłość w epoce konsumpcyjnej, a także natrafić na wiele innych postaci znanych z utworów Szekspira - tłumaczy Laura Sonik, reżyserka "Szekspira. Miasto".

Każdy z happeningów trwać będzie ok. 15-20 minut i odegrany zostanie dwukrotnie. W programie pojawią się także nawiązania do takich dzieł jak "Sen nocy letniej", "Hamlet" czy szekspirowskie "Sonety". Aktorzy pojawią się w takich punktach jak Plac Rapackiego, skrzyżowanie ulic Franciszkańskiej, Piekary i Fosa Staromiejska, boisko w Stawie Komtura, balkon restauracji Manekin, sklep mięsny na ul. Rynek Staromiejski 5, klubokawiarnia PERS, itd. Pełna mapa wszystkich happeningów poniżej.

Warto zagospodarować zatem kilka godzin w sobotnie popołudnie i wybrać się ulicami toruńskiego Starego Miasta w poszukiwaniu Szekspira. To jednak nie koniec festiwalowych atrakcji w ten weekend!

Koncert orkiestry dętej i różne twarze Księżyca

Wieczór w sobotę, 20 lipca, pełen będzie kosmicznych wrażeń. Udając się pod fontannę Cosmopolis, będziemy mogli wziąć udział w multimedialnej projekcji poświęconej najbliższemu sąsiadowi Ziemi. "50 twarzy Księżyca" to specjalny pokaz w ramach Festiwalu, przygotowany w 50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu, która przypada równo 20 lipca. Będzie to idealna okazja do wspomnień i spojrzenia w przyszłość ziemskiego satelity. W multimedialną podróż zabierze nas Radio Planet i Komet czyli Piotr Majewski i Jerzy Rafalski.

W trakcie kilkuminutowego show na 6-metrowym, kulistym ekranie zobaczymy kluczowe momenty amerykańskich misji Apollo i usłyszymy słowa, które przeszły do historii. Przypomnimy sylwetki 12 "apostołów Księżyca" i zapytamy: co dalej? Jaka przyszłość czeka Srebrny Glob i w jakim stopniu ukształtujemy ją my - ludzie? W finale spróbujemy pokazać twarz Księżyca za 1000 lat... - zapowiadają twórcy multimedialnego pokazu.

Projekcja planowana jest na godz. 22:00, jednak warto udać się pod fontannę Cosmopolis godzinę wcześniej. O 21:00 pokaz "50 twarzy Księżyca" poprzedzi koncert Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej z Chełmży. Jak podkreślają muzycy są najprawdopodobniej najdłużej koncertującym zespołem w kraju. Jego historia sięga 1868 roku, gdy to Franciszek Kałamarski, miłośnik skrzypiec, założył pierwszą kapelę. Choć zespół w formie orkiestry dętej ukształtował się w okolicach 1923 roku, do czasu I wojny światowej aktywnie działał na terenie obecnych powiatów: Toruń, Wąbrzeźno i Chełmno. W 2018 roku Orkiestra hucznie obchodziła swoje 150-lecie. W swoim repertuarze posiada marsze, utwory ludowe, oficjalne, rozrywkowe, a także utwory religijne.

***

Wstęp wolny na wszystkie spektakle festiwalu

Program festiwalu i informacje o zbliżających się festiwalach na stronie: http://festiwalteatrowulicznych.pl/