powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. W Ateneum podsumowanie "Lata w teatrze"

W ramach programu "Lato w teatrze" Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum od 8 lipca realizuje projekt pn. "TworzyMY!", w którym uczestniczy 40 dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Tematem przewodnim twórczych poszukiwań jest przełamywanie osamotnienia i budowanie więzi.

W trakcie warsztatów dzieci powoływały do życia własnych bohaterów - mieszkańców ogromnej kamienicy, którzy z różnych powodów nie nawiązują z sobą kontaktu. Wymyślone przez uczestników etiudy stały się podstawą do stworzenia scenariusza widowiska. Praca nad jego fabułą była jednocześnie pretekstem do podjęcia trudnego tematu, a także okazją do pokazania teatru jako sztuki interdyscyplinarnej; podczas zajęć dzieci poznają bowiem teatr "od kuchni", wchodzą w role aktora, scenarzysty, muzyka, scenografa, odkrywają też tajniki wykorzystania mediów i niekonwencjonalnych form promocji. Wspólne tworzenie spektaklu pozwala im również rozwijać kompetencje społeczne: uczy współpracy w grupie, otwartości oraz kształtuje poczucie współodpowiedzialności za efekt końcowy.

W najbliższą niedzielę - 21 lipca o godz. 11.00 w Teatrze Śląskim na Scenie w Malarni (ul. Teatralna 2a) - uczestnicy podsumują dwutygodniowe warsztaty przedstawieniem finałowym pt. "TworzyMy!" Utrzymane w konwencji kryminału, opowiada ono o serii dziwnych zdarzeń, które mają miejsce w pewnej kamienicy. Zaniepokojeni mieszkańcy wzywają na pomoc detektywa, który odkrywa niewiarygodną intrygę....

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona - bezpłatne wejściówki do odbioru w Dziale Organizacji Widowni Teatru Ateneum (ul. św. Jana 10) od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 (tel. 32 253 79 26).