powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Film "Inicjacja" PTT na festiwalu w Kanadzie

Podczas XV Annual ReelHeART International Film and Screenplay Festival w Toronto, polskim akcentem jest produkcja filmowa Polskiego Teatru Tańca pt. "Inicjacja" w reżyserii i choreografii Iwony Pasińskiej, która otrzymała 2 nagrodę w kategorii "Best Dance or Music Related Film" ("Najlepszy film tańca" lub "Film związany z muzyką").

Misją festiwalu jest promowanie niezależnego kina kanadyjskiego i międzynarodowego, a jego cechą charakterystyczną - nieograniczona gatunkowa różnorodność oraz otwartość na produkcje długo-, jak i krótkometrażowe wywodzące się z kultur całego świata. Innym wyróżnikiem jest prezentowanie zarówno dzieł młodych, obiecujących artystów, jak i tych cieszących się już uznaniem dla swej sztuki.

Przedsięwzięcie obejmuje 19 kategorii konkursowych, m.in. filmy dokumentalne, teledyski, filmy eksperymentalne, filmy akcji, filmy animowane czy filmy tańca. Nagrody przyznawane są także za najlepsze role męskie i kobiece, dźwięk i montaż oraz scenariusz filmu krótkometrażowego i fabularnego. W tym roku podczas festiwalu prezentowane były filmy z Albanii, Australii. Belgii, Chin, Francji, Niemiec, Włoch, Portugalii, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii, Polski I Kanady.

To kolejne ważne wyróżnienie dla "Inicjacji", po nagrodzie głównej Best of Fest na Arts Triangle Dance Film Festival w Dallas i nagrodzie w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy" w 3. edycji Mexico City Videodance Festival. Przypomnijmy, że film znalazł się m.in. w finale międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych (DADC International Short Dance Film Competition) w Saint-Etienne we Francji i w oficjalnych selekcjach trzeciej edycji konkursu RIFF: R.E.D. International Film Festival w Norwegii, Thessaloniki Cinedance International Festival, Choreoscope - International Dance Film Festival Barcelona Choreoscope, InShadow Lisbon Screendance Festival oraz EnCore Dance on Film Festival w Atlancie.

***

Muzyczno-filmowy eksperyment Polskiego Teatru Tańca

"Inicjacja" to muzyczno-filmowy eksperyment w reżyserii Iwony Pasińskiej, z hipnotyzującą muzyką Jacka Sienkiewicza i ascetyczną scenografią Andrzeja Grabowskiego, w której znaczący jest każdy z rekwizytów. Wysmakowana forma wizualna, przesycona subtelną grą sztucznego światła i wieczornego mroku, splata się z szeroko pojętą ekspresją fizyczną artystów - tancerzy Polskiego Teatru Tańca. Każdy z czarno - białych kadrów tworzących ten krótkometrażowy film jest odrębną, malarską kompozycją, która mogłaby zaistnieć jako samodzielny obraz lub artystyczna fotografia. Układają się one w oniryczną opowieść, w której na percepcję widza silnie oddziałuje - poza ruchem Tancerzy - ruch kamery, cyklicznie powracającej do tych samych miejsc. Zaglądając w głąb ludzkich siedlisk, toksycznych relacji i nieoswojonych lęków widzimy, że demony, z którymi zmagają się postacie, to nierzadko egzemplifikacja społecznych problemów, o których można przeczytać na pierwszych stronach gazet. Jeden z bohaterów poznaje ludzkie traumy, przeżywając kolejne sceny z życia w przestrzeni wyobraźni. Czym zakończy się jego "inicjacja" - tytułowa próba wejścia w rzeczywistość?

Scenariusz i reżyseria: Iwona Pasińska

Zdjęcia: Marek Grabowski

Montaż: Edyta Pietrowska

Muzyka i udźwiękowienie: Jacek Sienkiewicz

Scenografia: Andrzej Grabowski

Kostiumy: Zofia Grzybowska, Urszula Szkudlarek, Kuluza Studio

Mistrz oświetlenia: Artur Schubert,

Oświetlenie i grip: Artur Schubert, Shapoval Yevhenii, Stern Pictures s.c. light&grip

Korekcja barwna: Mirosław Mamczur

Asystent planu: Małgorzata Andrzejewska

Artyści tancerze Polskiego Teatru Tańca: Urszula Bernat - Jałocha, Fabian Fejdasz, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong oraz (gościnnie) Kacper Bożek, Marta da Pinto oraz Iga Włodarczyk

Zespół techniczny: Przemysław Gapczyński, Grzegorz Okupniak, Grzegorz Potocki, Andrzej Przybyszewski.

Koordynator projektu: Ewelina Chatłas

Produkcja: Polski Teatr Tańca 2017

Dziękujemy Dyrekcji i pracownikom Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.

Dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyka i taniec - Interwencje 2017 +