powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Podkarpackie. Od piątku 3. Letnie Spotkania Teatralne "Kołowrotek"

Niezależne, autorskie teatry alternatywne z całego kraju zaprezentują się podczas Letnich Spotkań Teatralnych "Kołowrotek", które w piątek - po raz trzeci - rozpoczną się w Rakszawie. W programie festiwalu przewidziano 11 spektakli.

Dyrektor artystyczny "Kołowrotka" Aneta Adamska, która jest też współorganizatorką wydarzenia, poinformowała, że głównym celem festiwalu jest "prezentacja dorobku artystycznego autorskich i niezależnych teatrów z terenu całej Polski, a także stworzenie forum wymiany doświadczeń, poglądów pomiędzy twórcami i publicznością oraz integracja w twórczym działaniu".

Festiwal "Kołowrotek" ma charakter konkursowy. "Biorą w nim udział teatry realizujące przedstawienia oparte na tekstach autorskich i literackich" - dodała Adamska.

W tym roku na "Kołowrotek" do Rakszawy przybędą teatry z Częstochowy, Radomia, Rzeszowa, Okleśny Małopolskie), Raciborza, Dębna, Stalowej Woli, Warszawy i Gdyni.

W konkursie weźmie udział 9 spektakli. Oceniać ich będzie profesjonalne jury w składzie: Michał Mizera - teatrolog, krytyk teatralny, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie; Anna Słowikowska - aktorka, absolwentka Szkoły Aktorskiej Machulskich w Warszawie, uczestniczka międzynarodowych przedsięwzięć teatralnych we Włoszech i Francji i Grzegorz Wójcicki - teatrolog, reżyser, animator kultury, adiunkt w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Jurorzy nagrodzą trzy najlepsze spektakle. Wręczą też nagrody za dokonania indywidualne.

W czasie trzydniowej imprezy odbędzie się także spektakl pozakonkursowy. Będzie to "Awantura w Chioggi", na który widzów zaprosi Teatr Sioło. Natomiast gościem specjalnym festiwalu będzie Teatr Przedmieście, który zaprezentuje "Fausta" według tekstów Johanna Wolfganga Goethego. Znalazły się w nim też fragmenty dramatu "Tragiczne dzieje doktora Fausta" Christophera Marlowe'a.

Festiwal rozpocznie w piątkowe popołudnie monodramem Michaiła Zoszczenki "HOMOSOWIETICUS - czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki", [na zdjęciu] na który zaprosi Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy.

Festiwalowa publiczność w trakcie "Kołowrotka" będzie mogła obejrzeć jeszcze m.in. "Sąsiady" Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Józefa Żmudy ze Stalowej Woli, "Niewinne Szekspirowi" w wykonaniu Teatru MDK, czyli Młode Dzielne Kuropatwy z Rzeszowa. Teatr Ludowy "Tradycja" z miejscowości Okleśna pokaże "Historię żółtej ciżemki", Teatr Krzesiwo z Warszawy "Sztukę latania", Magdalena Bochan-Jachimek z Gdyni zaprosi widzów na "Złotą Rybkę przed 40-tką" zaś Teatr KODorosły z Dębna pokaże "Dziadowskie opowieści".

Ostatniego dnia przewidziano pokaz spektaklu "Kochanie, jutro zaczniemy od nowa" Teatru Resursa z Radomia i "Gwoli jakiejś tajemnicy" Teatru Tetraedr z Raciborza.

Wstęp na wszystkie przedstawienia jest bezpłatny.

W ramach festiwalu przewidziano jeszcze dla uczestników konsultacje z jury, na których zostaną

omówione pokazane spektakle.

"Kołowrotek" zakończy w niedzielny wieczór ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród laureatom.

Organizatorami Letnich Spotkań Teatralnych jest Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie, Teatr Przedmieście w Rzeszowie oraz Fundacja Wspierania Rozwoju Lokalnego.