powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Toruń. Rozpoczyna się 4. Festiwal "Terytoria" w CSW

- W piątek w przestrzeni toruńskiego Rynku Nowomiejskiego rozpocznie się 4. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych i Przestrzennych "Terytoria. Granice", z udziałem międzynarodowej grupy artystów - poinformowała PAP specjalistka ds. PR Centrum Sztuki Współczesnej Paulina Tchurzewska.

"Tytuł festiwalu nawiązuje do terytorium wspólnotowego, rozumianego jako przestrzeń mentalna, czyli wypełniona emocjami i wspomnieniami, sensami i znaczeniami. Jest to również przestrzeń nasycona osobistymi i zbiorowymi miejscami pamięci, utrwalającymi związek wspólnoty wyobrażeń z terytorium wspólnego zamieszkiwania i tożsamego dziedzictwa" - napisała Tchurzewska w przesłanej PAP informacji.

W przestrzeni miejskiej Torunia swoje indywidualne działania oraz wspólny performans na zakończenie festiwalu zaprezentują zaproszeni artyści polscy, dwie grupy performatywno-teatralne oraz goście z Białorusi, Ukrainy i Francji.

"Podtytuł tegorocznej edycji festiwalu - >>Granice<< - koresponduje z odbywającą się od marca w toruńskim CSW wystawą Mariny Abramović >>Do czysta<<, wszak Marina jest artystką znaną z przesuwania swoich granic - zarówno psychicznych, jak i fizycznych" - wyjaśniła Tchurzewska.

Dodała, że kolejnym nawiązaniem do wystawy Abramović jest "zaproszenie do udziału w czwartych >>Terytoriach<< artystów odtwarzających na wystawie >>Do czysta<< performanse Mariny".

W programie 4. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych i Przestrzennych "Terytoria" zaplanowano na piątek (od godz. 18) prezentacje i występy Wacława Kuczmy, Joanny Nadrowskiej i Darii Nowak, Viktara Petrova (Białoruś), Nataliji Lisovskiej (Białoruś), TeARTu (Teatr performatywny Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku).

W sobotę od godz. 15 widzowie zobaczyć będą mogli Marcina Gawina, Macieja Czaplińskiego, Grupę Teatru Tańca, Anitę Zdrojewską i Aleksandrę Grącką.

W niedzielę od godz. 12 wystąpią: Mikołaj Prynkiewicz, Marian Stępak, Viacheslav Fokin (Ukraina). Na zakończenie we wspólnym performansie zaprezentują się Aleksandra Grącka, Anita Zdrojewska, Daria Nowak, Joanna Nadrowska, Mikołaj Prynkiewicz i Maciej Czapliński.

Kuratorką 4. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych i Przestrzennych "Terytoria. Granice" jest Renata Sargalska. Impreza zakończy się w niedzielę o godz. 15.