powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. Kulturalna mapa letnich festiwali plenerowych

Niemal przez całe wakacje w różnych polskich miastach odbywają się festiwale teatrów ulicznych i przeglądy sztuki cyrkowej - od warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu "Sztuka Ulicy" przez Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu i Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych "Ulica" w Krakowie po Festiwal Teatrów Plenerowych "Feta" w Gdańsku. To rozrywka na wyciągnięcie ręki.

Podczas tego typu festiwali nie brak zachwycających akrobacji, performance'ów, muzyki na żywo, wyśmienitych strojów i scenografii, rozrywki dla całej rodziny i wielu powodów do uśmiechu.

Tak jest choćby w trakcie występów artystów z różnych stron świata na trwającym do 7 lipca w Warszawie 27. Międzynarodowym Festiwalu "Sztuka Ulicy" [na zdjęciu]. Jeszcze w tę sobotę i niedzielę widzowie będą mogli zobaczyć Cirkus trochu jinak ze spektaklem "OnTheRoad", V.O.S.A Theatre z nową wersją przedstawienia "Baron Praśil" czy belgijski Circus BUNK, który zaczaruje maszynerią podczas prezentacji "Poły". W programie też pokazy polskich artystów. Program na www. sztukaulicy.pl.

Piąta edycja Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu to 11 różnorodnych grup artystycznych i 13 oryginalnych wydarzeń plenerowych prezentowanych w przestrzeni publicznej Starego Miasta i nie tylko. Spektakle na otwartym powietrzu będą się odbywały do połowy września. 12 lipca widzowie zobaczą najnowszą propozycję Voala Company, grupy teatralnej z Hiszpanii, która na Błoniach Nadwiślańskich zaprezentuje zjawiskowy spektakl łączący podniebne akrobacje i muzykę na żywo pt. "Voala Station". Więcej na www.festiwalteatrowulicznych.pl.

Co ma wspólnego teatr z cyrkiem? Na to pytanie odpowiada 32. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych "Ulica", odbywający się od 4 do 7 lipca w Krakowie. "Podczas czterodniowego karnawału najpiękniejsze i najbardziej znane place i ulice Krakowa przemienia się w teatralne mansjony pełne artystycznych popisów, uniesień i wzruszeń (Rynek Główny, Mały Rynek, pl. Szczepański, Rynek Podgórski). Aktorzy, kuglarze, tancerze i mimowie zaanektują też pi. Jana Nowaka Jeziorańskiego, przed Galerią Krakowską, a do namiotu cyrkowego na pl. Szczepańskim klauni i lalkarze zaproszą najmłodszą widownię na spektakle i zajęcia warsztatowe" - zachęcają organizatorzy z Teatru KTO. W programie ponad 90 przedstawień 30 teatrów i grup artystycznych z Polski, Francji, Belgii, Szwajcarii, Niemiec i Ukrainy. Szczegóły na witrynie www.teatrkto.pl.

23. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych "Feta" opanuje Gdańsk w dniach 11-14 lipca. Spektakle odbędą się na Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu oraz w przestrzeni Głównego Miasta, Starego Miasta, Długich Ogrodów i Stoczni. W programie blisko 70 prezentacji w wykonaniu 20 teatrów z 8 krajów. Wystąpią m.in.: Cie Bivouac, Dansk Rakkerpak, Mr Pejo's Wandering Dolls czy InZhest. Nie zabraknie też sław polskiej sceny widowisk ulicznych.

23. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej "Busker-Bus" odbędzie się w trzech miastach: Krotoszynie (23-25 sierpnia), Wrocławiu (27-28 sierpnia) i Zielonej Górze (30-31 sierpnia). Motywami przewodnimi tegorocznej edycji festiwalu są siła i precyzja. 37. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze rozpocznie się 19 lipca i potrwa trzy dni, z kolei ulice Lublina zapełnią się sztuką od 25 do 28 lipca w ramach Carnavalu Sztukmistrzów 2019.