powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Teatr Szwalnia podsumowuje sezon

Wydarzenia sezonu 2018/2019 relacjonuje zespół Szwalni.

Sezon 2018/2019 możemy uznać za zamknięty, a nagrodził nasz zespół wieloma wyróżnieniami, uznaniem widzów oraz możliwością pokazania spektakli poza Łodzią.

Otworzyliśmy go pokazami wyjazdowymi w ramach Festiwalu BytOFFsky 2018 w Bytowie na Kaszubach. Marcin Brzozowski zaprezentował dwa razy spektakl "Wieczór Tischnerowski", a młodzież szkolną i dorosłych zaprosiliśmy do udziału w warsztacie-spektaklu uczestniczącym "Masz w sobie kawałek mojego serca".

Od 22 września do 24 listopada odbywał się przegląd szwalnia.DOK3, który zainaugurował spacer performatywny "Włókiennicza mówi". Podczas przeglądu na naszych scenach gościli: ART.51 ze Zgierza z "Comfort Zone", "Come True" w reż. Michała Stankiewicza ze Sceny Roboczej w Poznaniu, "Kalejdoskop wspomnień" Ewy Łukasiewicz, "Wspólna przestrzeń" w reż. Eweliny Sikory-Krizhevskiej oraz "Na Lightcie" Grupy Korpuskularnej LightOff ze Szczecina (Grygier/Fibich/Nykowski). W ramach szwalnia.DOK3 odbyły się również dwa pokazy warsztatowe - "WI-MA | MONUMENT" i wystawa "1:1". Premierą przeglądu była "Trzynasta klatka" zrealizowana przez Weronikę Fibich (Teatr Kana w Szczecinie) oraz Patrycję Terciak (Teatr Szwalnia w Łodzi). Finalna SZWALNIA EXPO była swego rodzaju wstępem do jubileuszu 10-lecia Teatru Szwalnia - otworzyła drzwi do najbardziej niedostępnych zakamarków budynku przy ulicy Struga 90. Widzowie mieli możliwość przypomnieć sobie najważniejsze spektakle i performanse.

Festiwalem w festiwalu był czterodniowy MONOfest. Odbyły się dwa warsztaty, które przeprowadzili Marcin Brzozowski oraz Arti Grabowski oraz cztery prezentacje konkursowe: "6 sekund" Beaty Malczewskiej, "St. Nicholas" Szymona Kuśmidra, "Trzy ćwierci do śmierci" Karoliny Martin oraz "Kiedy będę duży" Hacena Sahraoui. Swoje monodramy zaprezentowali również członkowie jury: Magdalena Drab ("Curko moja ogłoś to") i Arti Grabowski ("Raport Panika").

15 grudnia na naszej scenie odbył się koncert Kapeli Timingeriu, promujący ich najnowszą płytę "Gadzie i Goje".

Sezon 2018/2019 obfitował w wyróżnienia dla całego zespołu Teatru Szwalnia.

Marcin Brzozowski otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury.

Patrycja Terciak została jedną z trzech laureatek pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Twórców Lalek Teatralnych ANIMATUS, organizowanego przez Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. 17 i 18 listopada 2018 roku odbyły się prezentacje jej instalacji "KLISZA - BŁONA - ŚLAD".

Ewa Łukasiewicz została uhonorowana stypendium twórczym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu sztuk wizualnych na realizację projektu "NieObcy" (na zdjęciu), poświęconego kulturze romskiej.

Katarzyna Skręt otrzymała stypendium artystyczne Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej w dziedzinie teatru na realizację autorskiej, eksperymentalnej formy scenicznej: perfodramu. Skręt odnotowała również sukces na innym polu - wzięła udział w Czarnych Warsztatach Pisania Prozą organizowanych przez Wydawnictwo Czarne.

Działania Szwalni zostały docenione również przez lokalne media. Otrzymaliśmy nominację do dwóch nagród: Plastra Kultury 2018 za organizację Festiwali Teatru Szwalnia oraz Armatki Kultury za wizytę studyjną kijowskiego Teatru Pralnia. Kolejny raz Plaster Kultury powędrował w nasze ręce.

Teatr Pralnia ponownie odwiedził naszą scenę i w ramach jubileuszowej edycji Dotknij Teatru zaprezentował spektakl "Jesteśmy" w reż. Marcina Brzozowskiego. Mimo tego, że spektakl ten pokazywaliśmy już niejednokrotnie, widownia była pełna.

Otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację projektu "szwalnia_expo" będącego retrospektywą najważniejszych wydarzeń kształtujących charakter oraz linię programową Teatru Szwalnia. Główne wydarzenie jubileuszu 10-lecia Teatru Szwalnia rozłożone zostanie na pierwszą część nowego sezonu.

8 kwietnia miała miejsce pierwsza odsłona projektu stypendialnego "NieObcy" Ewy Łukasiewicz, skoncentrowanego wokół dwóch wydarzeń - Międzynarodowego Dnia Romów, obchodzonego 8 kwietnia oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów, którego obchody odbędą się 2 sierpnia. Przygotowana została performatywna wystawa wg projektu Ewy Łukasiewicz i w wykonaniu Tomasza Kawełczyka. Odbył się koncert tradycyjnej muzyki romskiej, a we foyer czekała prawdziwa uczta.

W tym sezonie nasze spektakle miały także pokazy poza siedzibą. "Trzynasta klatka" pojawiła się w Ośrodku "Pogranicze" w Sejnach oraz na festiwalu OFF Kontrapunkt w Szczecinie, którego jurorem był Marcin Brzozowski. Brzozowski gościł również w ukraińskim Mariupolu, gdzie w ramach GogolFest zaprezentował "Wolny Kurdystan". Na festiwalowej fali popłynął także warsztat-spektakl uczestniczący "Masz w sobie kawałek mojego serca", zaprezentowany na pierwszym w Łodzi festiwalu kultury żydowskiej - Festiwalu Spokoju. Wzięliśmy też udział w drugiej edycji Festiwalu Detalu Architektonicznego. Katarzyna Skręt poprowadziła pięciodniowy, autorski warsztat teatru dokumentalnego "W czynie społecznym. Dokument - tekst - performans", który zwieńczony został pokazem pracy warsztatowej. 22 czerwca w nieczynnej pływalni YMCA w Łodzi odbyła się instalacja performatywna "YMCA - dla ducha i dla ciała".

Na początku czerwca w Poleskim Ośrodku Sztuki filia Karolew odbyła się wystawa "Portret własny", będąca podsumowaniem kilkumiesięcznych spotkań Ewy Łukasiewicz z seniorami.

Na swojej scenie gościliśmy również innych artystów. Ewa Maria Wolska i Teatr Fraktakl kilkukrotnie zaprezentowali spektakl "Pomelo jest zakochany w żabie, deszczu i nie tylko!". 9 maja odbył się koncert klasycznej muzyki indyjskiej, a 16 czerwca premiera spektaklu "Rewolucja 1905" w reż. Ewy Otomańskiej i Teatru Rajstopy.

29 czerwca oficjalnie zakończyliśmy sezon teatralny 2018/2019 finałem projektu Łukasza z Bałut - "Opowiedz mi swoje Bałuty". Tego wieczoru mieliśmy możliwość obejrzenia pięciu filmów dotyczących miejsc ważnych dla mieszkańców tej dzielnicy i wysłuchać mikro-koncertu.

To był kolejny udany sezon, wprowadzający nas w jubileusz 10-lecia Teatru Szwalnia. Dziękujemy za Waszą uważną obecność i mamy nadzieję, że będziecie dalej towarzyszyć w naszych wędrówkach.