powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Krosno. Warsztaty teatralne z Teatrem Papahema

Warsztaty poprzedzające i przygotowujące do wydarzenia Wjazd Króla 2019

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie

Termin: 23-27 lipca 2019

Warsztaty: 10.00-12.00, przerwa: 12.00-13.00, warsztaty: 13.00-15.00

Premiera spektaklu przygotowanego podczas warsztatów: 27 lipca 2019 (podczas wydarzenia Wjazd Króla)

Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Liczba miejsc: nieograniczona. Warsztaty dla osób w wieku od 10 lat w górę

Wstęp wolny. Obowiązują wcześniejsze zapisy:

osobiście: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, sekretariat, pokój 235 (I piętro), ul. Kolejowa 1, Krosno

zapisy online: www.rckp.krosno.pl (przycisk/link do formularza znajduje się w prawej kolumnie strony)

Warsztat teatralny: Wizje, kreacje, inspiracje

IDEA

Warsztat zakłada rozwój teatralnych umiejętności uczestników. Każdy dzień będzie się składał z ćwiczeń dotyczących czterech dziedzin: ciała, głosu, wrażliwości i wyobraźni. W ramach różnorodnych zadań, instruktorzy, korzystając z własnego doświadczenia, pokażą młodzieży złożoność i atrakcyjność teatru formy, a także sposoby na budowanie skupienia i zaufania do partnerów oraz przełamywania lęków na scenie. Umiejętności nabyte w trakcie zajęć przysłużą się osobom, które chciałaby związać swoją przyszłość ze środowiskiem artystycznym, ale też pozytywnie wpłyną na ogólny rozwój i otwartość tych, którzy posiadają inne zainteresowania. Dodatkowym walorem warsztatów będzie praca nad pokazem towarzyszącym imprezie Wjazd Króla. Uczestnicy, pod okiem instruktorów, przygotują proste, ale efektowne etiudy w konwencji teatru ulicznego. Udział w paradzie pozwoli warsztatowiczom wykorzystać i zaprezentować umiejętności zdobyte podczas twórczo spędzonego tygodnia.

PRZEBIEG WARSZTATÓW

Każdy dzień będzie składał się z następujących elementów:

Warsztaty rozpoczną się od krótkiej rozgrzewki fizycznej, która nauczy uczestników w szybki sposób przygotować ciało do aktywności fizycznej, co pozwala uniknąć kontuzji. Zaproponowane przez instruktorów ćwiczenia korzystnie wpływają na dyscyplinę i koordynację ciała.

Następnie odbędą się ćwiczenia emisyjne, impostacyjne oraz dykcyjne, które mają na celu pobudzenie rezonatrów w ciele oraz przygotowanie aparatu mowy do profesjonalnego, donośnego i wyrazistego mówienia na scenie. W toku warsztatów będą stawiane przed uczestnikami coraz trudniejsze zadania w tym zakresie.

Kolejnym punktem będą zadania aktorskie, które pomogą odnaleźć w uczestnikach autentyczne emocje, empatię, wyczucie na partnera oraz na otaczający świat.

Ostatnim etapem będzie wykorzystanie teatru formy: stwarzanie nowej jakości z nieoczywistych materii i przedmiotów, ożywianie i wykorzystywanie tej formy w szerszym kontekście działań scenicznych. Nauczanie podstaw animacji pomoże rozwinąć kreatywne myślenie i wyobraźnię młodych uczestników.

Wszystkie elementy składowe warsztatów zostaną wykorzystane podczas tworzenia krótkiego pokazu towarzyszącego imprezie Wjazd króla. Pokaz w konwencji teatru ulicznego będzie nawiązywał do czasów Kazimierza Wielkiego. Inspiracją do scen budowanych metodą ożywiania obrazów będą historyczne anegdoty.

Młodzi instruktorzy, posiadający doświadczenie w pracy z młodzieżą twórcy Teatru PAPAHEMA, serdecznie zapraszają na tygodniowe warsztaty w twórczej, partnerskiej, wesołej atmosferze!

BIO: Teatr Papahema

Teatr PAPAHEMA został założony w 2014 roku przez czworo ówczesnych studentów roku dyplomowego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, których połączyły podobny gust i poczucie humoru. Młodzi aktorzy od kilku lat z powodzeniem łączą klasykę ze współczesną wrażliwością, środki teatru aktorskiego z bogactwem języka teatru formy, żart i dystans z poważną refleksją na temat otaczającej rzeczywistości. Od maja 2014 roku Teatr działa jako Fundacja. PAPAHEMA regularnie prezentuje swoje przedstawienia w Teatrze Polonia w Warszawie, Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Teatrze Miejskim w Gliwicach, współpracuje również z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Teatrem WARSawy i Och-Teatrem w Warszawie oraz Operą i Filharmonią Podlaską. Teatr tworzą Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. Twórcy chętnie jednak współpracują z innymi artystami