powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Cosi fan tutte" rozpocznie się Festiwal Polskiej Opery Królewskiej

- Opera "Cosi fan tutte" opowiada o fundamentalnych wartościach: miłości i przebaczeniu - powiedział we wtorek dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak. Premierą dzieła W. A. Mozarta w reżyserii Jitki Stokalskiej rozpocznie się Festiwal Polskiej Opery Królewskiej.

Opera "Cosi fan tutte" (Tak czynią wszystkie) opowiada o zakładzie młodych żołnierzy Guglielma i Ferranda i ich starszego druha Don Allfonsa, dzięki któremu to zakładowi, mają przekonać się o wierności swoich kobiet - sióstr Dorabelli i Fiordiligi.

Kierownik muzyczny i dyrygent spektaklu Dawid Runtz ocenił podczas wtorkowej konferencji prasowej, że opera ta "z jednej strony ma być śmieszną komedią i rzeczywiście taka jest - w postaciach Guglielma, Ferranda i Don Alfonso, ale z drugiej strony jest w niej głęboki dramat, który przeżywa Fiordiligi i Dorabella".

Zauważył, że "partytura tej opery jest niezwykle kolorowa, pełna pomysłów Mozarta". "Już w partyturze przedstawiony jest kluczowy motwy >>Cosi fan tutte<<, który wraca pod koniec opery" - tłumaczył. Zwrócił uwagę na postać Despiny. - W finale pierwszego aktu zamienia się ona w doktora, moduluje swój głos na inną osobę, a w finale drugiego aktu zmienia się w notariusza, w tym miejscu Mozart pisze w partyturze, że ma ona śpiewać przez nos - opowiadał.

Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak zwrócił uwagę, że w tytule jest wyraz "tutte" (wszystkie), jednak jego zdaniem "dzisiaj powiedzieliśmy tutti (wszyscy - PAP), bo właściwie w >>Cosi fan tutte<< wszyscy popełniają te same grzechy, nie tylko dziewczyny". Jak ocenił, treść opery opowiada "o fundamentalnych wartościach: o miłości i przebaczeniu po zdradzie".

Na Festiwalu Polskiej Opery Królewskiej będą również wystawiane dzieła, które publiczność mogła oglądać w czasie dwóch ostatnich sezonów opery, m.in.: "Dziady-Widma" Adama Mickiewicza do muzyki Stanisława Moniuszki, "Scene Buffe" Alessandra Scarlattiego, "Bastien i Bastienne" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Festiwal zakończy się 27 lipca wystawieniem "Strasznego Dworu" Stanisława Moniuszki.

Podczas Festiwalu publiczność będzie mogła posłuchać recitalu Olgi Pasiecznik, koncertów kameralnych - z pieśniami i utworami instrumentalnymi Fryderyka Chopina oraz z balladami i pieśniami Stanisława Moniuszki. Odbędzie się również recital Anny Radziejewskiej pt. "Nel mondo del tormento". Kierownik muzyczny Capelli Regia Polona, która towarzyszyć będzie wokalistce powiedział, że program tego koncertu poświęcony jest "cierpieniu, wszelakim boleściom, niezrozumieniu świata, zranieniu i zdradzie".

Podczas wtorkowej konferencji prasowej powołany w zeszłym tygodniu na stanowisko dyrektora Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak przedstawił nową wicedyrektor opery Magdalenę Kaczorowską, związaną z Operą od początku istnienia teatru jako kierownik działu organizacji pracy artystycznej.