powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Krótkometrażowe filmy o tańcu w CST

11 lipca o godz. 17.00 w Centrum Sztuki Tańca odbędą się pokazy 10 krótkometrażowych filmów tanecznych w cyklu "Kino Tańca".

W lipcowej odsłonie Kina Tańca zapraszamy na wyjątkowy program 10. krótkometrażowych filmów tanecznych, które znalazły w oficjalnej selekcji międzynarodowego konkursu Dances with Camera 2019. Są to zarówno filmy fabularne, jak i eksperymentalne, przemawiające różnorodnymi językami filmu i choreografii, wyselekcjonowane spośród najbardziej uznanych i wielokrotnie nagradzanych produkcji powstałych w ciągu ostatnich trzech lat.

Będzie to pokaz pełen zaskakujących kontrastów - nie zabraknie w nim filmów iskrzących humorem, ale też propozycji poważnych i skłaniających do refleksji, a przede wszystkim - bogactwa estetycznych i kinestetycznych doświadczeń. Pokaz realizowany we współpracy z Fundacją Edukacji Kulturalnej AdArte oraz Short Waves Festival

Zdanie o kuratorce:

Regina Lissowska-Postaremczak, teatrolog, badaczka tańca, od 6 lat działa w obszarze filmu tańca jako kuratorka (Dances with Camera w ramach Short Waves Festival), selekcjonerka i programerka pokazów i międzynarodowych festiwali filmowych (m.in. Mobile Dance Film Festival, NY), jest członkiem Dance Films Association.

***

KINO TAŃCA / FOCUS NA TANIEC / 10 KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW TANECZNYCH

11.07., godz. 19.00

Miejsce: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Mazowiecki Instytut Kultury / ul. Elektoralna 12

Kuratorka: Regina Lissowska-Postaremczak

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA' / HOTELOKO movement makers

Partner: Mazowiecki Instytut Kultury

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

WSTĘP WOLNY

***

PROGRAM:

"La Volire (The Aviary)" / Reż. Vincent René-Lortie / Kanada / 2017 / 14'

Dwoje kochanków spotyka się w szaleńczym tańcu. To metaforyczny, a zarazem pełen pasji obraz, przedstawiający różne odcienie miłosnej fascynacji.

*

"Altera" / Reż. Baptiste Rouveure / Francja / 2018 / 11'

Altera, to inny. To inność, która byłaby ciężarem i którą odrzucamy. Co wówczas pozostaje, aby budować nasze punkty odniesienia, naszą tożsamość i nie pogrążać się w odmienności, odnajdując echa życia tylko w naszym własnym odbiciu?

*

"Bailaora" / Reż. Rubin Stein / Hiszpania / 2018 / 15'

Wojna. Dziecko. Sen. "Bailaora" jest trzecim i ostatnim krótkim filmem w słynnej trylogii Rubina Steina "Luz & Oscuridad".

*

"Vanitas" / Reż. Vinícius Cardoso / Brazylia / 2017 / 6'

W piekle Boscha została skazana na przyglądanie się własnemu odbiciu. Na zawsze. Potępiona przez swoją próżność, sama jest próżnością.

*

"Waiting for Color" / Reż. Kosta Karakashyan / Bułgaria/USA / 2018 / 7'

Dokumentalny film taneczny, ukazujący okrutną rzeczywistość prześladowań LGBTQ+ w czeczeńskim regionie Rosji.

*

"Competing for Sunlight: Ash" / Reż Dagmar Dachauer / Austria / 2017 / 4'

To część serii krótkich filmów tanecznych, w której bohaterami są różne gatunki drzew i taniec, opowiadające osobliwe krótkie historie.

*

"Svavar Knutur - The Hurting" / Reż. Kay Otto / Niemcy / 2018 / 5'

Życie Pawła nie oszczędza. W wieku 45 lat jest szkolnym woźnym i musiał zrezygnować ze swojego marzenia o pilotowaniu samolotu.

*

"Through the Supermarket in Five Easy Pieces" / Reż. Anna Maria Jóakimsdóttir-Hutri / Finlandia / 2017 / 9'

Rodzina stara się przetrwać cotygodniowe zakupy spożywcze i nie rozpaść się. Czy będzie w stanie zdobyć zaopatrzenie i opuścić sklep w komplecie?

*

"Time Subjectives in Objective Time" / Reż. Kati Kallio / Finlandia/Rosja / 2017 / 6'

Troje tancerzy przenosi się z miejsca na miejsce w starej rosyjskiej fabryce, afirmując moment stagnacji w nieskończonym czasie.

*

"Traverse" (na zdjęciu) / Reż. Marlene Millar / Kanada / 2018 / 13'

"Traverse" wplata występ pięciu kobiet w tkaninę zbiorowego doświadczenia, ukazując połączenie tańca, ruchu i głosów, jedność doświadczenia w głębokiej, osobistej, a zarazem wspólnej podróży.