powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Zielona Góra. Irańczyk z Grand Prix Konkursu na Rysunek Satyryczny

Irańczyk Mohammad ali Khalaji wygrał XXI Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny organizowany przez bibliotekę wojewódzką w Zielonej Górze. W tym roku rysownicy mierzyli się z "teatrem" - takie było hasło przewodnie konkursu.

- Wygrała praca od strony plastycznej skromna - czysty czarno-biały rysunek tuszem. Przedstawia rozchyloną kurtynę teatralną i na białym tle parę czarnych oczu obserwującą widownię. Kurtyna i oczy sugerują kobietę. Po powtórnym przyjrzeniu się widzimy kaptur Ku Klux Klanu. Praca ma odniesienie polityczne: autor z Iranu, nawiązania do państwa policyjnego, dyktatury oraz braku wolności i wolności wypowiedzi, także w teatrze - powiedziała sekretarz Konkursu Maria Radziszewska.

Pierwszą nagrodę konkursową zdobył Władimir Kazanewski (Ukraina), drugą uhonorowano Nikę Jaworowską-Duchlińską (Polska). Trzecia nagroda trafiła do Pawła Kuczyńskiego z Polski.

Zdobywca Grand Prix dostanie 5 tys. zł oraz statuetkę; zwycięzcy pozostałych trzech nagród odpowiednio do zajętych miejsc: 4 tys., 3 tys. i 2 tys. zł.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 159 autorów z 31 krajów, nadsyłając 441 rysunków. Najliczniej udział w konkursie wzięli rysownicy z Polski, Rumunii, Ukrainy, Iranu, Bułgarii, Chorwacji, Czech i Niemiec.

- W naszym konkursie bierze udział elita światowego rysunku satyrycznego. Konkurs znany jest na całym świecie, ma długoletnią historię. Tegoroczny konkurs charakteryzują prace o wymowie filozoficzno-refleksyjnej. To także ostra satyra w odniesieniu do teatru politycznego, sytuacji politycznej na świecie, roli teatru w naszym życiu, dosłownie i w przenośni. W czołówce znalazły się prace wysmakowane plastycznie, rysunki tuszem, pastele, akwarela - powiedziała Radziszewska.

Wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej nastąpi we wrześniu. Zostanie również opublikowany katalog z najlepszymi pracami.

- Przed nami rozstrzygnięcia w kwestii nagród specjalnych, ufundowanych przez instytucje i sponsorów. O decyzjach poinformujemy niebawem - dodała Radziszewska.

Konkurs jest wydarzeniem cyklicznym o zasięgu międzynarodowym. Rokrocznie przyciąga uczestników z kilkudziesięciu krajów świata, którzy nadsyłają łącznie kilkaset rysunków. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1986 r. W konkursie udział biorą udział zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.

Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Celem konkursu jest krzewienie poczucia humoru, propagowanie uśmiechu i dystansu wobec siebie, innych i rzeczywistości. Ma gwarantować doskonałą zabawę, ale zarazem ma być źródłem refleksji nad życiem - wskazali organizatorzy.