powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Teatr Powszechny apeluje o wywieszenie flag z okazji Światowego Dnia Uchodźcy

Teatr Powszechny w Warszawie już po raz drugi zachęca polskie i zagraniczne instytucje publiczne do symbolicznego wsparcia akcji organizowanej z okazji Światowego Uchodźcy, który obchodzony jest 20 czerwca - poinformował PAP rzecznik prasowy tego teatru Mateusz Węgrzyn.

Jak wyjaśnił, akcja polega na wywieszeniu 20 czerwca międzynarodowej flagi uchodźców.

"Pomarańczowa flaga z czarnym paskiem, zaprojektowana przez artystkę syryjskiego pochodzenia, Yarę Said, metaforycznie odnosząca się do kamizelki ratunkowej, jest symbolem solidarności ze wszystkimi, którzy zmuszeni są uciekać z rodzimych krajów i ryzykują wyczerpującą podróż w poszukiwaniu bezpieczeństwa" - napisał Węgrzyn w komunikacie.

Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa TR Warszawa Kaja Stępkowska do akcji przyłączył się "już po raz drugi TR Warszawa".

Do udziału w tegorocznej akcji Teatr Powszechny w Warszawie obok polskich instytucji i organizacji zaprosił również instytucje europejskie z Niemiec, Szwecji, Włoch, Francji i Grecji.

Światowy Dzień Uchodźcy ustanowiło w 2000 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Światowy Dzień Uchodźcy ma uświadomić społeczeństwom na całym świecie, z jakimi problemami borykają się osoby zmuszone do opuszczenia ojczystych krajów na skutek wojen, kryzysów humanitarnych, czy prześladowań politycznych.

Ogólnopolskim koordynatorem akcji jest Teatr Powszechny im. Z. Hübnera w Warszawie - w ramach programu "Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe", realizowanego we współpracy z Fundacją Strefa WolnoSłowa i Ośrodkiem Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego pod auspicjami programu "Kreatywna Europa".

W 2018 r. na apel Teatru Powszechnego odpowiedziało ponad 80 instytucji i organizacji w Polsce: teatrów, muzeów, uczelni, stowarzyszeń, redakcji i urzędów. Na zakończenie Światowego Dnia Uchodźcy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie rozświetlił się na pomarańczowo, w kolorze flagi uchodźców.