powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Akcja performatywna "Psoty" znów w stolicy

22 czerwca w Soho Factory odbędzie się szósta już akcja performatywna "Psoty" dedykowana dzieciom.

UWAGA, UWAGA, wiadomość z ostatniej chwili! Na warszawskiej Pradze wyląduje statek kosmiczny. Przybysze z kosmosu przesłali wiadomość: "Ziemianie, jesteście nam potrzebni. Przybywajcie. Pomóżcie." Przygotowania do kosmicznej misji ratunkowej już co prawda trwają, jednak jest jeszcze szansa, aby dołączyć do załogi. PSOTY W KOSMOSIE to tajne hasło operacyjne całej akcji, która wydarzy się 22 czerwca w Soho Factory w Warszawie.

Tego dnia, w godzinach od 11.00 do 18.00, przestrzeń postindustrialnej hali nr 19 w Soho Factory w Warszawie zamieni się w prawdziwą przestrzeń kosmiczną. Szósta już akcja performatywna PSOTY dedykowana dzieciom, pozwoli im po raz kolejny przeżyć niesamowite przygody z artystami. Tym razem dzieci polecą w kosmos razem z aktorami warszawskich scen i grup teatralnych. Za każdym razem organizatorzy kreują unikalny scenograficznie świat oparty o działanie w duchu DIY, a samej scenografii można dotknąć, bawić się w niej i odczuwać wykreowany świat wszystkimi zmysłami.

- Wierzymy, że tylko poprzez doświadczanie dzieci są w stanie przezwyciężyć własne lęki, przeżyć coś co zapamiętają pozytywnie na całe życie. Staramy się tworzyć przestrzeń fantastycznej, sensorycznej zabawy, w której dzieci poprzez doświadczenie poznają wykreowane przez nas światy. Za nami już edycje: PSOTY życie miasta, PSOTY pod wodą oraz PSOTY w lesie. Tym razem grzejemy rakiety i lecimy w kosmos! Warto też podkreślić, że nasza tegoroczna scenografia zbudowana będzie całkowicie recyclingowa - zbudujemy ją z pozyskanych materiałów z polskich fabryk i zrecyklujemy każdy jej element tak by działać w duchu zero waste! Jest to bardzo ważny dla nas aspekt działań - mówi Marta Wójcicka, kuratorka POP-UP Muzeum dla dzieci.

Podczas PSOT w kosmosie dzieci i rodzice poprzez zabawę staną się również twórcami - nie będzie czasu na bierne przyglądanie się i stanie z boku! Artyści wciągną wszystkich do intrygującego pozaziemskiego świata. Reżyserią zajmą się: Bartosz Mazur, Justyna Sobczyk i Maria Stokłosa, a za scenografię odpowiadać będzie streetartowa artystka, Matylda Sałajewska. Spora część warszawiaków na pewno kojarzy jej ostatnią realizację - Ogród Zimowy przy Wolskim Centrum Kultury. O koncepcję strojów zadba Anna Kaczkowska - jej kostiumy "grają" w spektaklach takich jak: "New Year's Day" w Teatrze im. Juliusza Osterwy czy "Fedra fitness" w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Projekt PSOTY w Kosmosie jest częścią programu POP-UP Muzeum dla dzieci, którego celami są: kreowanie wydarzeń stawiających najmłodszych uczestników w centrum uwagi, działania odpowiadające na wyzwania teraźniejszości i przyszłości, a także pokazanie jak można traktować siebie i drugiego człowieka.

- Tegoroczne PSOTY dotykają ważnego tematu spotkania z "obcym" i traktowania tego spotkania jako okazji do zawiązania dobrej relacji, a także próby zrozumienia świata innego niż własny. Ja jestem ważny, Ty jesteś ważny i ważna jest dobra relacja jaką stworzymy - według nas-organizatorów właśnie to będzie gwarantem naszej wspólnej, dobrej przyszłości, dlatego chcemy dzielić się tą ideą z innymi - dodaje kuratorka cyklu.

Więcej informacji: www.facebook.com/events/2168366136788743/

***

PSOTY W KOSMOSIE

22 czerwca (sobota), w godzinach 11-18,

SOHO FACTORY, hala nr 19, ul. Mińska 25, Warszawa

Wstęp: 25 zł, z Kartą Dużej Rodziny 20 zł, dzieci do 2 lat: wstęp wolny.

Bilety do kupienia w kasie oraz na www.eventim.pl.

Organizator: Artanimacje

Projekt współfinansuje: Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy: Soho Factory, Yareal Polska, Teatr Soho

Realizatorzy cyklu: POP-UP MUZEUM DLA DZIECI