powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Piloci" zeszli z afisza Teatru Roma

16 czerwca Teatr Muzyczny ROMA pożegnał swój rodzimy tytuł - musical "Piloci". Premiera odbyła się 7 października 2017 roku i od tego momentu spektakl został wystawiony na Dużej Scenie aż 427 razy i obejrzało go ponad 400 000 widzów.

"Piloci" to trzeci polski musical na deskach TM ROMA, ale pierwszy adresowany do widzów dorosłych. Musicalową opowieść o miłości brutalnie przerwanej przez II wojnę światową zastąpi w październiku "Aida" Eltona Johna i Tima Rice'a. Próby do premiery brodwayowskiego tytułu już trwają. Więcej informacji na stronie teatru.

Podsumowanie musicalu "Piloci" w liczbach:

Ponad 400 000 widzów obejrzało spektakl

1500 kg - tyle ważą schody do sceny Moulin Rouge

427 razy - tyle razy Jan oświadczył się Ninie na scenie Teatru Roma

145 - tyle minut trwa musical "Piloci"

123 - tyle stron liczy libretto

73 - aż tylu artystów liczy łącznie cała obsada musicalu

21 - tylu muzyków jest w orkiestrze musicalu "Piloci"

7 - tylu chłopców wystąpiło w roli Wojtka

"Piloci" to pełna emocji musicalowa opowieść o miłości brutalnie przerwanej przez II wojnę światową. Wielkie uczucie łączące Jana, młodego polskiego pilota wojskowego i Ninę, warszawską aktorkę kabaretową i piosenkarkę, rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych lat 30. i 40. ubiegłego wieku, przede wszystkim Bitwy o Anglię, w której niezwykle doniosłą rolę odegrali polscy piloci.

Nie jest to dokumentalny zapis wydarzeń historycznych, ani próba odtworzenia dziejów polskich któregokolwiek z polskich dywizjonów lotniczych uczestniczących w Bitwie o Anglię w 1940 roku. To fikcyjna fabuła, dla której pewne wydarzenia historyczne były inspiracją - ale jej przebieg, główni bohaterowie i konstrukcja poszczególnych scen są od początku do końca wytworem wyobraźni i inwencji twórczej autora libretta.

Przesłuchania do ról odbyły się w październiku i listopadzie 2016 roku. Zgłosiło się do nich blisko 600 osób. Ostatecznie wyłoniono ponad 60 aktorów, wokalistów i tancerzy, którzy biorą udział w przedstawieniu. Próby muzyczne rozpoczęły się w kwietniu 2017 roku, a próby reżyserskie na dużej scenie - ze scenografią, kostiumami i rekwizytami - w połowie sierpnia. Filmy, animacje i cyfrową scenografię - integralne elementy inscenizacji - przygotowała firma Platige Image.