powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Polskie Radio. "Czarodziejska góra" w mistrzowskiej interpretacji Gustawa Holoubka

W ramach plebiscytu "Urodziny z mistrzami" słuchacze mogli zagłosować wiosną br. na jedną z 25 książek wybranych przez Redakcję Literacką Programu 2 Polskiego Radia. W ten sposób Dwójka uczciła swoje 82. urodziny. Zwycięski tytuł - czyli "Czarodziejska góra" Tomasza Manna w mistrzowskiej interpretacji Gustawa Holoubka prezentowany jest od poniedziałku 17 czerwca w cyklu "Książka do słuchania".

Słuchaczka, nagrodzona w konkursie towarzyszącym plebiscytowi, napisała w uzasadnieniu swojego wyboru zwycięskiej powieści: "W wakacje tego roku nigdzie nie wyjadę, a jednak dzięki powieści Thomasa Manna będę bardzo daleko stąd. Choć wakacje potrwają tylko 2 miesiące, będzie mi się wydawało, że to 7 lat. [...] Czy to co robię, jak żyję, to jest "trwały pośpiech" czy "pośpieszne trwanie"? - będę się zastanawiała [...] gdy z radia samochodowego głos Holoubka będzie opowiadał o alpejskich łąkach i dwóch młodzieńcach spacerujących z przyspieszonym tętnem... a może wieczorem zamknę oczy na leżaku na swoim balkonie w bloku, a pod powiekami ukaże mi się taras kurortu Berghof? [...] Głos Holoubka skłania do zadumy i tuli do snu To będzie piękne lato w Davos".

Jedna z najsłynniejszych niemieckich powieści o dojrzewaniu, w przekładzie Józefa Kramsztyka i Władysława Tatarkiewicza, została nagrana dla Polskiego Radia przez Gustawa Holoubka w 1993 roku. Jego głos będzie nam towarzyszyć od poniedziałku do piątku o godz. 22.40 w "Książce do słuchania" przez pierwsze cztery tygodnie letniej ramówki.

- Mamy nadzieję, że dla Państwa również czas spędzony z Hansem Castorpem w szwajcarskim kurorcie w towarzystwie najróżniejszych oryginałów ludzkich będzie czasem przyjemnym, a zarazem, podobnie jak w okresie swego powstania niemal sto lat temu, skłoni do refleksji nad kondycją intelektualną i moralną Europy - tej sprzed stu lat i tej współczesnej - mówi Katarzyna Hagmajer-Kwiatek z redakcji literackiej radiowej Dwójki.