powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Sto tysięcy widzów odwiedziło w tym sezonie Teatr Muzyczny

Stutysięczna widownia uczestniczyła w wydarzeniach artystycznych przygotowanych w kończącym się sezonie przez zespół Teatru Muzycznego w Łodzi. Kolejny ma rozpocząć się premierą spektaklu baletowego opartego na prozie hiszpańskiego pisarza Artura Pereza-Revertego.

- To był wspaniały sezon dla całego teatru i wszystkich jego pracowników. Możemy pochwalić się, że odwiedziło nas ponad sto tysięcy widzów. Nasze wydarzenia cieszyły się dużą popularnością. Przyjeżdżali do nas widzowie nie tylko z Polski, bo zdarzają się goście ze Stanów Zjednoczonych czy Australii, którzy musicale prezentowane na naszej scenie oglądali wcześniej na Broadwayu czy West Endzie. Twierdzą, że nasze adaptacje nie odbiegają poziomem - powiedziała w poniedziałek podczas konferencji prasowej dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi Grażyna Posmykiewicz.

Podsumowując sezon na łódzkiej scenie muzycznej poinformowano, że zagrany ponad 40 razy "Madagaskar" zgromadził na widowni blisko 35 tysięcy osób. Kolejne 25 tys. obejrzało cieszący się niesłabnącą popularnością musical "Les Miserables".

"Madagaskar" to jedna z premier przygotowanych przez zespół "Muzycznego". Kolejną była adaptacja "Miss Saigon" (na zdjęciu) - musicalowego przeboju West Endu i Broadwayu - którą od 8 czerwca zdążyło obejrzeć już ponad 7 tys. widzów."

- Przygotowanie "Miss Saigon" było wielkim wyzwaniem dla wszystkich. To ogromna realizacja. Taka, jakiej jeszcze w tym teatrze nie było pod żadnym względem. Premiera udała znakomicie i pławimy się w sukcesie - przyznała dyrektor Posmykiewicz.

Wskazała, że 11 prezentowanych na łódzkiej scenie tytułów musicali i operetek to tylko część wydarzeń artystycznych oferowanych przez Teatr Muzyczny. Przypomniała, że sezon rozpoczął się koncertem inaugurującym działalność Big Bandu Teatru Muzycznego, a następnie do projekcji filmu "Pancernik Potiomkin" na scenie zagrał Chris Jarrett. Coraz większe zainteresowanie wzbudza również organizowany przez teatr od trzech lat Festiwal Off-Północna, będący przeglądem małych form dramatyczno-muzycznych.

Teatr Muzyczny prowadzi szeroką działalność edukacyjną m.in. dla najmłodszych i seniorów. Z myślą o młodzieży szkolnej powstał cykl warsztatów aktorskich z elementami muzycznymi i tanecznymi - w ramach grupy teatralnej "Ale Kanał!". Z kolei zespół aktorsko-muzyczny "Lodzio Miodzio" na ćwiczeniach i zadaniach aktorskich zgromadził blisko 600 uczestników. W ofercie teatru są też kursy tańca i wieczorki taneczne dla seniorów oraz warsztaty wokalne "Totalna bemolka" i grupa taneczna "Broadway Girls".

- W tym sezonie na wszystkich oferowanych przez nas działaniach edukacyjnych zgromadziliśmy ponad tysiąc uczestników. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Nie zamierzamy jednak na tym poprzestać, bo nasz program jest przygotowany na pięć lat i mamy mnóstwo pomysłów - zapewniła Magdalena Szuster z Teatru Muzycznego.

Obecny na konferencji prasowej odpowiedzialny za kulturę wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski podsumował, że ostatnie lata to dla Teatru Muzycznego pasmo sukcesów. - Mówimy m.in. o niedawnej premierze "Miss Saigon", ale trzeba też wspomnieć o innych produkcjach, o których głośno było nie tylko w Łodzi. Sam miałem wiele okazji usłyszeć komplementy od dyrektorów konkurencyjnych scen z całej Polski. Jestem dumny z faktu, że Teatr Muzyczny jest miejską instytucją kultury - podkreślił.

Dyrektor Posmykiewicz poinformowała, że nowy sezon artystyczny zainauguruje premiera spektaklu baletowego w choreografii kierownika baletu tej sceny Artura Żymełki. Spektakl "Mężczyzna, który tańczył tango" oparty będzie na współczesnej prozie autorstwa bestsellerowego hiszpańskiego pisarza Artura Pereza-Revertego. Muzykę na żywo zaaranżuje zespół Samokhin Band.

Teatr Muzyczny (niegdyś Państwowa Operetka) w Łodzi rozpoczął działalność w 1945 r. Był pierwszym powojennym, i przez jakiś czas jedynym, teatrem muzycznym w Polsce. Kontynuował - obecnie 110-letnią - tradycję Teatru Komedii Muzycznej "Lutnia" z Wilna. Od 1964 r. Teatr ma siedzibę przy ul. Północnej. W 2011 roku zakończył się trwający kilka lat remont generalny budynku, który kosztował ok. 50 mln zł.

W ciągu ponad 70 lat funkcjonowania placówka przygotowała ponad dwieście premier, wystawiając operetki, musicale, komedie muzyczne, wodewile, rewie i bajki muzyczne.