powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Baletowa premiera na koniec sezonu w Operze

22 czerwca w Operze Bałtyckiej odbędzie się baletowa premiera "Wieczoru latynoamerykańskiego" w choreografii Mauricia Wainrota, kończąca sezon artystyczny 2018/2019. Punktem wyjścia są utwory argentyńskich kompozytorów, Piazzolli i Ginastery, którzy swoim językiem muzycznym przekazują rodzimy folklor w połączeniu z nowatorstwem XX wieku.

Koniec czerwca to czas urlopu, zabawy, wakacji i wolności. To jednak czas, który nie zwalnia z potrzeby snucia refleksji. Taką też proponuje Mauricio Wainrot, który poprzez swoją choreografię stara się przekazać nieprzemijalne i niezbywalne wartości takie jak wolność osobista, ale też wolność drugiego człowieka. Punktem wyjścia są utwory argentyńskich kompozytorów, Piazzolli i Ginastery, którzy swoim językiem muzycznym przekazują rodzimy folklor w połączeniu z nowatorstwem XX wieku. Trudna historia Argentyny, zamknięta w tych muzycznych opowieściach, dopełniona jest historią, z którą Wainrot sam się utożsamia - baletem o Annie Frank, której tragiczne losy przypominają jego własną rodzinną historię.

Swoimi choreografiami Wainrot przypomina, że żywiołowa muzyka nie tylko zachęca do tańca, ale też porusza najgłębsze ludzkie emocje.

Program:

A. Piazzolla, "The Four Seasons of Buenos Aires"

A.Ginastera suita z baletu "Estancia"

B. Bartok, Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę ("Anna Frank").