powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Nagroda Wyspiańskiego dla Maćko Prusaka i zespołu Teatru Ludowego

Maćko Prusak i zespół aktorski krakowskiego Teatru Ludowego zwyciężyli ósmą edycję konkursu o Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego. Laureaci odebrali wyróżnienie w sobotę w krakowskim Teatrze Ludowym podczas Nocy Teatrów.

Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego ustanowiła Rada Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru.

Laureatami ósmej edycji nagrody zostali Maćko Prusak i zespół aktorski krakowskiego Teatru Ludowego za spektakl "Salto w tył". Wysokość nagrody to 30 tys. zł do równego podziału pomiędzy członkami zespołu.

Premiera "Salto w tył" w reż. Maćko Prusaka odbyła się w kwietniu ub.r. w Teatrze Ludowym. To przepełniona czeskim humorem opowieść o ludzkich słabościach i determinacji. "Salto w tył" to jedno z opowiadań w zbiorze "Bajki o Rasce i innych reportaży sportowych" czeskiego pisarza i dziennikarza sportowego Oty Pavla (1930-1973).

Nagrodę specjalną jury pod przewodnictwem teatrologa i literaturoznawcy prof. Jacka Popiela przyznało Zespołowi Teatru Figur Kraków za "konsekwentne budowanie własnego języka teatru, osiągnięcia w zakresie rozwoju sztuki lalkarskiej i teatru cieni oraz działania na rzecz rozwoju widowni w spektaklach +Bracia polarnej zorzy+ oraz +Co w trawie piszczy+". Wysokość nagrody specjalne to 15 tys. zł.

Do ósmej edycji konkursu wpłynęło 41 wniosków. Dotyczyły one 25 spektakli, 13 zespołów, 12 osób indywidualnych, dwóch tandemów twórczych.