Wrocław. Opera zaprezentowała plany na nowy sezon

Opera "Carmen" Georges'a Bizeta, "Zemsta Nietoperza" Johanna Straussa czy nowa inscenizacja baletu "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego to niektóre z propozycji Opery Wrocławskiej na nowy sezon artystyczny 2019/2020.

Nadchodzący sezon rozpocznie się premierą opery familijnej Zygmunta Krauzego "Yemaya - Królowa Mórz" w reżyserii Hanny Marasz. - Premiera, która będzie wpisywała się w 80. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych polskich żyjących kompozytorów odbędzie się 1 października w Międzynarodowy Dzień Muzyki" - zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Opery Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

W połowie listopada zaplanowano przeniesienie na deski opery plenerowego widowiska "Traviata" Giuseppe Verdiego w reżyserii Grażyny Szapołowskiej.

Pierwszą premierę baletową zaplanowano na 6 grudnia, a będzie nią "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego. Tancerze Opery Wrocławskiej zaprezentują to klasyczne dzieło literatury baletowej w nowej inscenizacji węgierskiego choreografa Youri'ego Vamosa, który po raz pierwszy będzie pracował w Polsce. - Będzie to wersja klasyczna, aczkolwiek inspirowana Dickensem, tzn. libretto będzie wzbogacone o historię zaczerpniętą z "Opowieści Wigilijnej - mówiła kierownik baletu Joanna Szymajda.

W lutym 2020 roku zaplanowano premierę nowej inscenizacji operetki "Zemsta nietoperza" Johanna Straussa, którą wyreżyseruje Andrzej Strzelecki. Z kolei w marcu polska reżyserka mieszkająca w Paryżu, Maria Sartova przygotuje premierę opery "Carmen" Georges'a Bizeta.

W kwietniu odbędzie się kolejna premiera baletowa - spektakl "Baroque, mon amour", oparty na muzyce Jana Sebastiana Bacha, oraz dwóch innych kompozytorów czerpiących inspiracje twórcze z muzyki baroku - Alfreda Schnitkego oraz Pawła Mykietyna. Spektakl przygotuje trzech choreografów - Marco Goecke, Jacek Przybyłowicz oraz Itzik Galili.

W maju zaś opera zaprezentuje drugą premierę adresowaną do najmłodszych i ich rodziców. Będzie to opera Engelberta Humperdincka "Jaś i Małgosia" w reżyserii Pawła Szkotaka.

Na zakończenie sezonu artystycznego, w czerwcu, planowana jest premiera widowiska taneczno-multimedialnego "The planets" angielskiego kompozytora Gustava Holsta z choreografią Katarzyny Kozielskiej, Kayi Kołodziejczyk i Anny Nowak. "Widowisko realizowane będzie we współpracy ze środowiskiem kompozytorów wrocławskich, którzy specjalizują się w tworzeniu muzyki elektronicznej. Chcemy, żeby było to połącznie tańca, świata multimediów i świata muzyki elektronicznej" - powiedział Nałęcz-Niesiołowski.

- Obok ośmiu nowych pozycji, w przyszłym sezonie w repertuarze Opery Wrocławskiej pozostanie 20 tytułów. Łącznie mamy w planach zaprezentowanie 140 przedstawień operowych, operetkowych, musicalowych, familijnych oraz koncertów okolicznościowych - zapowiedział dyrektor opery.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego