powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Sztuka Myślenia: Bękarty okrągłego stołu

Na ostatnim w tym sezonie spotkaniu Sztuki Myslenia gośćmi Piotra Augustyniaka i Bartosza Szydłowskiego będą Jan Hartman i Michał Olszewski. Spotkanie poprzedzi performans. Małopolski Ogród Sztuki, 14 czerwca 2019 roku, godz. 19.00.

30 lat od przełomowych dla Polski wydarzeń, których częścią był Okrągły Stół, chcemy porozmawiać o jego miejscu w życiu wyobrażeniowym Polaków. Dlaczego nie stał się on wielkim mitem założycielskim wolnej Polski? Dla kogo i dlaczego był i jest synonimem upadku i zdrady? Czy rzeczywiście tak wielu Polaków zostało wykluczonych z zawartego przy nim kompromisu?

Kim są jego bękarci, a kim dzieci, które faworyzował? Czy Okrągły Stół, który dziś paradoksalnie przede wszystkim dzieli Polaków, może stać się inspiracją do szukania nowego kompromisu, który uchroni Polskę przed dalszą eskalacją nienawiści. A może również dla strony demokratyczno-liberalnej jest on dziś czymś niewygodnym, sprzecznym z jej celami i strategiami?

--------------------------------------

Michał Olszewski

(ur. 1977) - dziennikarz, publicysta, prozaik. Od 2007 roku związany z krakowską Gazeta Wyborcza, wcześniej szef działu reportażu w Tygodnik Powszechny Jako pisarz debiutował w 2003 roku książką "Do Amsterdamu". Autor wielu książek i publikacji, między innymi "Chwalcie łąki umajone" (2005), "Low-tech" (2009) oraz "Zapiski na biletach" (2010), za którą był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Za reportaż literacki "Najlepsze buty na świecie" (2014) otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. W roku 2017 ukazała się jego powieść #Upał.

Jan Hartman

(ur. 1967) - filozof i publicysta, z pochodzenia wrocławianin, absolwent KUL, od 26 lat w Krakowie. Profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, szef Zakładu Filozofii i Bioetyki na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Autor kilkunastu książek, m.in. "Sposób istnienia rzeczy materialnej według Sporu o istnienie świata R. Ingardena", "Techniki metafilozofii", "Wiedza o etyce", "Etyka! Poradnik dla grzeszników", "Polityka. Wiara i nadzieja", "swoje teksty publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Polityce", "Przeglądzie Politycznym", "Przekroju", "Rzeczpospolitej".