powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Teatr Na Pustej Podłodze zagra na Ziemi Lubuskiej

Dwa spektakle będące w repertuarze Teatru Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego zostaną pokazane jeszcze w czerwcu w Zielonej Górze, Żarach i w Gorzowie Wielkopolskim.

15 czerwca (sobota) - w ramach Festiwalu Filmu i Teatru organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. C. K. Norwida w Zielonej Górze - dwukrotnie (w Żarach i w Zielonej Górze) zostanie zaprezentowany monodram "Donna Kamelia" oparty na tekście pisarza i scenarzysty Stanisława Kowalewskiego (1918-2003) w wykonaniu Jacka Zienkiewicza.

Natomiast 30 czerwca (niedziela) - w ramach Sceny Letniej Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim - zagrany zostanie "Romans z pajacem" (na zdjęciu) oparty na tekście opowiadania Stefana Kiedrzyńskiego (1886-1943) w wykonaniu: Kingi Suchan, Jacka Zienkiewicza i Michała Winiarskiego.

Obydwa spektakle reżyserował Waldemar Matuszewski, autorką kostiumów i scenografii jest Barbara Batyra; opracowanie muzyczne: "Donna Kamelia" - Adam Gzyra, "Romans z pajacem" - Ewa Szymańska.

Tymczasem skupiamy się na pierwszym występie - na Ziemi Zielonogórskiej. Ma on dodatkowe znaczenie i dla aktora, który tu się urodził i pierwsze zawodowe kroki stawiał na scenie Lubuskiego Teatru, i dla reżysera, który kierował tym teatrem przez pięć lat (1991-1996).

W roku 1996 Waldemar Matuszewski wystawił ze swoim zielonogórskim zespołem "Hamleta", z gościnnym udziałem Grzegorza Emanuela w tytułowej roli. Przymierzający się wtedy dopiero do zawodu aktora młodziutki Jacek Zienkiewicz oglądał ten spektakl i wyróżnioną na Festiwalu Szekspirowskim kreację Grzegorza Emanuela - jak wspomina - dziesięć razy...

W obydwu wypadkach jest to więc rodzaj teatralnej podróży sentymentalnej.