powiększwersja do drukupoleć znajomemu
Zobacz film

Białystok. Teatr Dramatyczny wyrusza na Białoruś

Teatr im. Aleksandra Węgierki po raz kolejny wyrusza na Białoruś. Tym razem, białostoccy aktorzy zaprezentują spektakl "Zemsta" w reżyserii Henryka Talara.

Premiera sztuki na postawie dzieła Aleksandra Fredry odbyła się w Teatrze Dramatycznym w lutym 2018 roku. Reżyserowi - Henrykowi Talarowi - zależało na tym, aby jego Fredro był zgodny z literą utworu, ale duchem bardzo współczesny. W wyreżyserowanej przez niego inscenizacji grają: Danuta Bach, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Urszula Szmidt, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka oraz Patryk Ołdziejewski. Główne męskie role Henryk Talar powierzył kobietom. Aktorki brawurowo poradziły sobie ze swoimi zadaniami, a całe przedstawienie zaskoczyło widzów i otrzymało pozytywne oceny recenzentów.

Aktorzy mieli już okazję zagrać "Zemstę" poza Białymstokiem. W 2018 roku zespół zaprezentował przedstawienie widzom XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii "Talia" w Tarnowie. W lutym tego roku aktorzy zagrali dwukrotnie w Indiach (w New Delhi oraz w Dibrugarh) w ramach 20. edycji międzynarodowego festiwalu "Bharat Rang Mahotsav". Teraz, zaprezentują spektakl w Grodnie i Mińsku.

- Ciszę się, że współpraca z naszymi partnerami z Białorusi kwitnie. Jako najbliżsi sąsiedzi powinniśmy się starać, aby zarówno Polacy, jak i Białorusini, mieli jak najwięcej okazji, aby wzajemnie poznawać kultury naszych krajów. Mam jednocześnie nadzieję, że w przypadku wizyty w Grodnie, uda nam się spotkać także z mieszkającymi tam naszymi rodakami - mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Białostoccy aktorzy zagrają "Zemstę" w Grodzieńskim Obwodowym Teatrze Dramatycznym 18 czerwca. Dwa dni później - 20 czerwca zaprezentują spektakl w Republikańskim Teatrze Białoru-skiej Dramaturgii w Mińsku. Partnerem Honorowym tego wydarzenia będzie Ambasada Rzeczypo-spolitej Polskiej w Mińsku