powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. 67 spektakli podczas Nocy Teatrów

67 spektakli i przedsięwzięć teatralnych w wykonaniu krakowskich teatrów i grup teatralnych znalazło się w programie XIII edycji Nocy Teatrów, która odbędzie się w Krakowie w nocy z soboty na niedzielę.

Przedstawienia będą się odbywać w salach krakowskich teatrów i w plenerze: na Małym Rynku, placu Szczepańskim, placu Niepodległości oraz w alei Róż. Zaprezentuje je 12 teatrów instytucjonalnych oraz ponad 35 teatrów i grup nieinstytucjonalnych.

Na Małym Rynku widzowie obejrzą spektakl Teatru Nikoli "Ptasia suita" i widowisko ogniowo-pirotechniczne "Narodziny Gwiazdy" w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego "Scena Kalejdoskop". Na placu Niepodległości Grupa Zatrzymać Obrotówkę zaprezentuje dwa spektakle: "Baśń dagestańska" i "Nowe szaty cesarza", natomiast Teatr Jednej Miny przedstawienie "123".

Na placu Szczepańskim wystąpią Teatr Vivre Fuegos ze spektaklem "Każdy ma prawo tworzyć byle co" oraz Teatr Vis a Vis, który zaprezentuje przedstawienie "Pierrot i Kolombina". Z kolei na alei Róż można będzie obejrzeć widowisko plenerowe "Nowa Huta" przygotowane przez Teatr KTO z okazji jubileuszu 70-lecia tej najmłodszej dzielnicy Krakowa.

Uczestnicy Nocy Teatru na scenach krakowskich teatrów będą mogli zobaczyć m.in.: spektakl izraelskiej dramatopisarki Anat Gov "Boże mój" w reżyserii Andrzeja Seweryna (Krakowski Teatr Scena STU), dramat Mariana Hemara "Pierwiastek z minus jeden" (Scena Kameralna Narodowego Starego Teatru), teatralną adaptację powieści Petera Hedgesa pt. "Co gryzie Gilberta Grape'a" (Akademia Sztuk Teatralnych).

Teatr Ludowy pokaże w ramach Nocy trzy spektakle: na Dużej Scenie można będzie zobaczyć "Salto w tył" zrealizowane na podstawie "Bajki o Rasce i innych reportaży sportowych" Oto Pavla, na scenie pod Ratuszem "Gdy przyjdzie sen" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej a na scenie Stolarnia, występ gościnny Kijowskiego Akademickiego Teatru "Złote wrota" "Otello/Ukraina/Facebook" w reż. Stasa Żyrkowa.

Teatr Groteska z myślą o najmłodszych widzach zaprasza na baśń Hansa Christiana Andersena "Brzydkie kaczątko", natomiast Teatr Łaźnia Nowa na współczesny dramat "Pluton p-brane" - debiut reżyserski dramatopisarza i dramaturga Mateusza Pakuły.

Po raz ósmy w czasie Nocy Teatrów wręczona zostanie Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego, ustanowiona przez Radę Miasta Krakowa, przyznawana za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru w roku 2018.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale na większość spektakli obowiązują nieodpłatne wejściówki. Będzie je można odbierać od środy, 12 czerwca w siedzibach poszczególnych teatrów oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11. Na część spektakli obowiązywać będzie wcześniejsza rezerwacja telefoniczna lub mailowa - szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej krakowskienoce.pl.

Noc Teatrów to przedsięwzięcie organizowane od 2007 r., podczas którego prezentowane są najciekawsze spektakle teatralne sezonu. Odbywają się także spotkania z aktorami, zwiedzanie niedostępnych na co dzień dla widzów teatralnych zakamarków oraz multimedialne prezentacje. Każdego roku w wydarzeniu uczestniczy ponad 10 tys. osób.