powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Strzelno. Lato w teatrze "Po drugiej stronie okna"

Z radością ogłaszamy nabór na bezpłatne półkolonie artystyczne dla dzieci i młodzieży w wieku 10-17 lat, które odbędą się podczas dwóch ostatnich tygodni wakacji (od 19 do 31 sierpnia 2019) w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Strzelnie.

Informacji udziela Arkadiusz Kubiak, 52 318 92 18. Zgłoszenia przyjmujemy od 10 do 28 czerwca 2019. Liczba miejsc jest ograniczona.

Decyduje kolejność zgłoszeń oraz dołączenie wykonanej samodzielnie i ręcznie przez uczestnika pracy artystycznej w dowolnej formie (np. plakat, opowiadanie, rysunek, kolaż, komiks, fotografie) na temat "Czym jest moje okno na świat?".

Zgłoszenia może dokonać rodzic lub prawny opiekun dziecka, który:

- wypełni dokumenty zgłoszeniowe - można je pobrać ze strony https://strzelno.pl/2019/06/10/lato-w-teatrze-po-drugiej-stronie-lustra/ lub odebrać osobiście w siedzibie MGOKiR-u (ulica Gimnazjalna 26, I piętro - pokój animatorów od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 16:00): kartę uczestnika, regulamin półkolonii oraz niezbędne oświadczenia,

- dostarczy wykonaną przez uczestnika samodzielnie i ręcznie wypowiedź artystyczną (np. plakat, opowiadanie, rysunek, kolaż, komiks, fotografie, utwór muzyczny) na temat "Czym jest moje okno na świat?".

Informujemy, że w projekcie weźmie udział 5 osób ze spektrum autyzmu - podopiecznych Stowarzyszenia "Niebieskie Serducho" wraz z opiekunami.

Kilka słów o samym projekcie

W trakcie dwóch tygodni półkolonii porozmawiamy z młodzieżą o rzeczywistości, w której funkcjonują na co dzień. Jaka ona jest? Niewyróżniająca się i zwyczajna? Czy zaskakująca i kolorowa?

Inspirowani książkami o Alicji Lewisa Carolla zastanowimy się, czy w naszym życiu możliwe jest otwarcie okna na świat? I co to właściwie oznacza? Lustro ze świata "Alicji w krainie czarów" i "Alicji po drugiej stronie lustra" zamienimy na okno, by sprowokować do rozważań nad światem zewnętrznym i naszym wnętrzem. Pokażemy młodzieży narzędzia pracy twórczej, ale to ona zadecyduje, co wydarzy się podczas finału. Wspólnie wymyślimy historię i stworzymy scenariusz etiudy/spektaklu teatralnego, na którego premierę zaprosimy mieszkańców Strzelna i okolic. Widowisko będzie jednym z elementów festynu, który uczestnicy samodzielnie zaprojektują i przygotują.

Interesować nas będzie konfrontowanie świata rzeczywistego ze światem wyobraźni. Czy często otwieramy nasze wewnętrzne okna? Czy i kiedy zapraszamy do naszego świata innych? Zderzając ze sobą światy po obydwu stronach okna, podyskutujemy na temat normalności. Zastanowimy się, co to są normy? Kto i dlaczego je ustala? Czym jest inność? Te same pytania postawimy mieszkańcom Strzelna.

Podczas akcji performatywnych będziemy działali w ładnych i brzydkich miejscach w przestrzeni miejskiej. Poszukamy w brzydocie piękna, a w pięknie brzydoty. Wspólnie będziemy pracowali nad wyzwoleniem pasji i pokazaniem jej innym.

Poprzez proponowane działania warsztatowe z różnych dziedzin sztuki, pragniemy pokazać młodzieży, jak wielki drzemie w niej potencjał. Uczestnicy będą mieli do wyboru 4 grupy warsztatowe: teatralno-filmowe, muzyczne, scenograficzno-plastyczne i dziennikarsko-promocyjne. Zajęcia poprowadzą specjaliści i pasjonaci: zaproszeni do udziału w projekcie artyści, animatorzy kultury i pedagodzy.

Projekt dofinansował Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strzelnie.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 12. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski - 18 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.

Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.

W tegorocznej edycji programu weźmie udział ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

LATO W TEATRZE 2019 organizują:

w ramach modułu LATO W TEATRZE+

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku

Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Ośrodek Teatralny Kana

Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie + Fundacja Otwieramy Kulturę i Sztukę

Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja Interstellar

w ramach modułu LATO W TEATRZE

A la teatr (Borkowice, Nowinki, Pecna), Biblioteka - Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z siedzibą w Piotrowicach, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, "Dzieci Z Pasją" Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie, Fundacja Bieszczadzka (Płowce), Fundacja Da Radę (Nysa), Fundacja na rzecz Wspierania oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych ''Kreolia-Kraina Kreatywności'(Jerutki), Fundacja PRO FUTURO (Sułkowice), Fundacja Sztuki "JAW DIKH" (Czarna Góra), Fundacja t: (Wałbrzych), Fundacja Teatr Latarnia (Załuki), Fundacja TIFF Collective (Krzywaniec), Fundacja Uskrzydleni (Poznań), Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem, Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie, Lubartowski Ośrodek Kultury, Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strzelnie, Miejski Ośrodek Kultury "Amfiteatr" (Radom), Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA (Kraków), Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta, Ośrodek Kultury PomPA (Pomiechówek), Staszowski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy (Tyczyn), Stowarzyszenie "Biuro Sztuki" (Warszawa), Stowarzyszenie Calos Caga-thos (Zambski Kościelne), Stowarzyszenie Pomocy Szansa (Kostry Noski), Stowarzyszenie Promocji Artystycznej (Solniki), Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Tartak (Sejny), Suwalski Ośrodek Kultury, Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych (Czaplinek), Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej (Reszel), Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.