powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. "Nakłoń ucha Twego Panie" - pieśni Stanisława Moniuszki

"Nakłoń ucha Twego Panie - pieśni Stanisława Moniuszki" to tytuł spektaklu, który odbędzie się 15 czerwca (godz. 20:00) w Kościele na Skałce, w ramach krakowskiej Nocy Teatrów.

Jego głównym motywem będzie liryka wokalna Moniuszki zawarta w "Śpiewnikach domowych". Organizatorem wydarzenia jest Gmina Miasto Kraków.

Opera Krakowska, prezentując nierzadko zapomniany dorobek religijny oraz lirykę wokalną Stanisława Moniuszki, kontynuuje działania związane z obchodami 200. rocznicy urodzin kompozytora. Dotychczas na scenie Opery zaprezentowany został "Straszny dwór", wydano płytę "Beata" zawierającą nagranie ostatniego scenicznego dzieła Stanisława Moniuszki, a do 30 czerwca 2019 w gmachu teatru można oglądać dwie wystawy - jedną poświęconą obecności Moniuszki na krakowskiej scenie operowej, a drugą gromadzącą litografie Joanny Tumiłowicz, ilustrujące właśnie pieśni ze "Śpiewników".

Przenosimy się do miejsca ważnego dla dziejów Krakowa - do Bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa, zwanego Kościołem na Skałce. Zaśpiewają w nim Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Krzysztof Kozarek i Jacek Ozimkowski. Artystom będzie akompaniować organista Arkadiusz Bialic i pianistka Olga Tsymbaluk. Koncert uświetni recytacja Psalmów w wykonaniu Anny Polony, wybitnej aktorki teatralnej i filmowej.

W projekt Krakowskich Nocy, oprócz miejskich instytucji kultury, aktywnie włącza się corocznie krakowskie środowisko twórców i artystów, kościoły i klasztory, dzięki czemu powstaje bezpłatna, różnorodna oferta kulturalna, skierowana zarówno do mieszkańców Krakowa, jak i turystów. Opera Krakowska chętnie bierze udział w tej inicjatywie.

Bezpłatne wejściówki na spektakl można odbierać od 12 czerwca w Kasie Opery (od godz. 10.00) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11 (od godz. 9.00). Jedna osoba może otrzymać maksymalnie dwie wejściówki.

*

"Nakłoń ucha Twego Panie - pieśni Stanisława Moniuszki"

15 czerwca 2019, godz. 20:00 - Kościół na Skałce

Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Krzysztof Kozarek, Jacek Ozimkowski

Recytacja Psalmów: Anna Polony

Akompaniament: Arkadiusz Bialic (organy), Olga Tsymbaluk (fortepian)

Słowo wstępne: Agnieszka Draus

Kierownictwo artystyczne: Katarzyna Oleś-Blacha

Opieka reżyserska: Anna Popiel