powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Konferencja na temat krytyki teatralnej

Zakład Teatru Instytutu Teatru i Sztuki Mediów zapraszają 14 czerwca na konferencję naukową "Ślepa plamka? Współczesna krytyka teatralna".

Ślepa plamka to obszar w centrum oka, pozbawiony fotoreceptorów i niewrażliwy na światło. Z tego miejsca odchodzi nerw wzrokowy, który przekazuje do mózgu informacje o widzianym obrazie.

Być może krytyka teatralna (i szerzej - krytyka sztuki) pełni funkcję ślepej plamki. Zawsze w centrum wydarzeń, a jednak niedostrzegająca wszystkiego. Sprawuje piecze nad komunikacją społeczną, a jednak jest to obraz po części tylko prawdziwy.

Nasza konferencja jest propozycją do rozmowy na temat sytuacji krytyki teatralnej dzisiaj, kiedy coraz bardziej palące staje się nowe zdefiniowanie jej roli i uwarunkowań. W obliczu napiętej sytuacji politycznej, zmian zachodzących w obrębie produkcji artystycznej, polaryzacji w dyskursie publicznym i w sposobie jego prowadzenia (rozciągającym się od poprawności politycznej po degradację i zupełny brak szacunku), konieczne wydaje się przyjrzenie krytyce teatralnej. Jej różnorodnym praktykom, strategiom, ambicjom i uwikłaniu w zmienną siatkę relacji władzy.

***

PROGRAM:

11.00 - 14.00

Stanisław Godlewski (UAM): Po co badać krytykę teatralną?

Prof. Ewa Guderian-Czaplińska (UAM): Koniec krytyki towarzyszącej

Anna Majewska (UJ): O czym wiedzą wszyscy? "Anchois courage!": krytyka teatralna i plotka

Prof. Joanna Krakowska (IS PAN): Post-krytyczka i patriarchalni fetyszyści

Dyskusja

14.00 - 15.00 Przerwa na obiad

15.30 - 17.30

Kornelia Sobczak (UW): Święte oburzenie. Mobilizacja a interpretacja

Prof. Elżbieta Kalemba-Kasprzak (UAM): Krytyka teatralna i cenzura (dawniej i dziś)

Joanna B. Bednarek (UAM): Pod sztandar. Historia prawomocna i skandal.

Dyskusja

Konferencja naukowa: Ślepa plamka. Współczesna krytyka teatralna

Kiedy: 14 czerwca (piątek) w godzinach 11.00 - 17.30.

Gdzie: Poznań, Collegium Maius, ul. Fredry 10, Sala Teatralna im. Wojciecha Bogusławskiego

Organizatorzy: Stanisław Godlewski, prof. Ewa Guderian-Czaplińska, dr Marta Wiśniewska, Anna Paprzycka (Instytut Teatru i Sztuki Mediów UAM)

Konferencja finansowana ze środków budżetowych na naukę w latach 2017-2021, jako projekt badawczy "Historia, teorie, strategie i efekty współczesnej polskiej krytyki teatralnej" w ramach programu "Diamentowy Grant".