powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. "Zbuduj z nami scenografię" - akcja Opery Krakowskiej

Do 16 czerwca każdy może przynieść książkę do kasy Opery Krakowskiej, w zamian otrzyma bilet w promocyjnej cenie na premierowego "Kandyda" w reż. Michała Znanieckiego, sama książka zaś uzupełni scenografię tego spektaklu.

Według raportu Biblioteki Narodowej 37 proc. Polaków przyznaje, że przeczytało przynajmniej jedną książkę w 2018 r. Wynik ten nie zmienia się w stosunku do lat ubiegłych, co pokazuje brak wzrostu zainteresowania czytaniem książek.

Opera Krakowska poinformowała PAP, że chce się przyczynić do zmiany tego stanu rzeczy i dlatego organizuje akcję "Zbuduj z nami scenografię". Do 16 maja każdy może przynieść książkę do kasy Opery - w zamian otrzyma bilet w promocyjnej cenie na premierowego "Kandyda" w reż. Michała Znanieckiego, zaś sama książka uzupełni scenografię spektaklu zrealizowanego według Leonarda Bernsteina.

Za scenografię do "Kandyda" odpowiada Włoch Luigi Scoglio, który już współpracował z polskimi twórcami. Książki powinny być w dobrym stanie, kompletne, niezniszczone. W przedstawieniu staną się częścią biblioteczki tytułowego bohatera.

Kiedy spektakl zejdzie z afisza wszystkie zgromadzone książki Opera przekaże wybranej instytucji społecznej - bibliotece, szpitalowi lub szkole.

"Kandyd, czyli optymizm" to jedna z najważniejszych literackich pozycji Oświecenia. Wolter zawarł w tej opowiastce filozoficznej zjadliwą, ironiczną krytykę "Listu o Opatrzności" Jean-Jacquesa Rousseau, podając w wątpliwość tezę o tym, że "żyjemy w najlepszym z możliwych światów".

W 1956 r. na deski Martin Beck Theatre trafił spektakl inspirowany dziełem Woltera, do którego muzykę skomponował Leonard Bernstein. Utwór kilkakrotnie przerabiany, w końcu zyskał popularność.

W Operze Krakowskiej "Kandyda" można oglądać od piątku. "Ostrze satyry zostaje odwrócone przeciw nam samym, przeciw upadkowi kultury i słowa pisanego. Czy naprawdę życie bez książek, bez sztuki, bez wyższych aspiracji to happy end?" - powiedział o operze reżyser.