powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Koncert pieśni Jacka Kaczmarskiego w Teatrze Kamienica

Moskiewscy artyści Teatrium na Sierpuchowce dadzą koncert pt. "Wykopaliska", podczas którego zaprezentują utwory nieżyjącego polskiego poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego. Koncert odbędzie się 17 czerwca w Teatrze Kamienica w Warszawie.

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia we współpracy z Fundacją im. Jacka Kaczmarskiego zorganizowało w stolicy koncert pieśni Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu artystów Teatrium na Sierpuchowce z Moskwy.

Jak poinformowali PAP organizatorzy, na program koncertu składają się przetłumaczone na język rosyjski utwory Kaczmarskiego, których treść dotyczy Rosji. Artyści zaprezentują je w nowych aranżacjach.

"Kto choćby pobieżnie zna twórczość Kaczmarskiego, z pewnością zwróci uwagę na fakt, że Rosja zajmowała w niej ważne miejsce. Czerpał inspiracje z rosyjskiej kultury - filmów Tarkowskiego (+Rublow+, +Stalker+), dzieł literackich (+Obłomow, Stolz i ja+ wg Gonczarowa), obrazów (+Encore, jeszcze raz+ wg Fiedotowa), a także historii (+Sen Katarzyny II+, +Lekcja historii klasycznej+, +Wigilia na Syberii+) i historycznych biografii (+Samobójstwo Jesienina+, +Zmartwychwstanie Mandelsztama+, +Pożegnanie Okudżawy+, +Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego+)" - napisano w informacji o koncercie.

Przypomniano, że Kaczmarski do twórczości Wysockiego odwoływał się wielokrotnie, poczynając od "Obławy", którą napisał w wieku 17 lat pod wrażeniem, jakie zrobiło na nim "Polowanie na wilki" w wykonaniu rosyjskiego artysty na zamkniętym domowym koncercie w Warszawie w 1974 r.

Zorganizowany przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia koncert pt. "Wykopaliska" miał swoją premierę 25 i 26 października 2018 r. w Moskwie. Nagrany wówczas materiał wydany został na płycie CD wraz z tomikiem rosyjskich przekładów wierszy Kaczmarskiego. Wyboru tekstów dokonali Andriej Bazilewski i Małgorzata Szniak, a wiersze polskiego barda na rosyjski przełożyli Andriej Bazilewski, Żanna Pierkowska, Siergiej Skorwid i Ałła Szarapowa.

Początek koncertu w Teatrze Kamienica - 17 czerwca o godz. 19. Wstęp jest bezpłatny - po potwierdzeniu uczestnictwa na adres mailowy: kolakowska@cprdip.pl - do 12 czerwca.