powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. W październiku premiera musicalu "Aida" w Romie

Na 26 października planowana jest premiera musicalu "Aida" w Teatrze Muzycznym Roma.

"Aida" to musical skomponowany przez legendę muzyki pop Eltona Johna do słów Tima Rice'a, jednego z najbardziej znanych autorów tekstów do licznych musicali. Autorami libretta są: Linda Woolverton, Robert Falls i David Henry Hwang, a oryginalna inscenizacja została wyprodukowana przez Disney Theatrical Productions.

Miejscem akcji jest starożytny Egipt, a fabuła opowiada o zakazanej miłości Aidy, nubijskiej księżniczki wziętej do niewoli przez Egipcjan, i Radamesa, kapitana egipskiej armii zaręczonego z Amneris, córką faraona.

Libretto jest oparte na operze Giuseppe Verdiego pod tym samym tytułem.

Premiera na Broadwayu odbyła się 23 marca 2000 roku i przez ponad cztery lata zagrano tam prawie dwa tysiące przedstawień tego tytułu.

Musical otrzymał 4 nagrody Tony (m.in za najlepszą muzykę oryginalną), a "Time Magazine" zaliczył go do dziesięciu najlepszych produkcji teatralnych roku 2000. W recenzji magazynu "Entertainment Weekly" znalazło się zdanie: "To bardzo poruszająca i przejmująca opowieść."

Po broadwayowskiej premierze inscenizacje tego tytułu pokazywane były w krajach na całym świecie - m.in. w Australii, Czechach, Holandii, Kanadzie, Korei, Japonii, Peru, Szwajcarii, a także na Węgrzech i we Włoszech - ale jak dotąd musical "Aida" nie był jeszcze wystawiany w Polsce.

Polska prapremiera w Teatrze Muzycznym ROMA planowana jest na 26 października. Otwarte przesłuchania do ról, na które zgłosiło się blisko pół tysiąca kandydatów, odbyły się na przełomie marca i kwietnia. Na ich podstawie wyłoniony został czterdziestoczteroosobowy zespół aktorów, wokalistów i tancerzy, który wystąpi w tym spektaklu.

"Aida" Eltona Johna i Tima Rice'a będzie już dziewiętnastą premierą musicalową na Dużej Scenie TM ROMA.