powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gniezno. Szykuje się rodzinny weekend w Teatrze Fredry

W najbliższy weekend na gnieźnieńską scenę wraca cieszący się popularnością wśród widzów spektakl "Szajba" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk - satyryczna i absurdalna political fiction o Polsce i Polakach, którą wyreżyserował Marcin Liber. Dzieciom zaś Teatr proponuje cykliczne warsztaty: "Rodzina w teatrze" i "3D - teatralne zabawy Dla Dzieci i bliskich im Dorosłych".

W Teatrze Fredry ponownie zobaczyć będzie można szczególnie lubianą przez widzów, nową wersję powstałej w roku 2006 sztuki jednej z najbardziej interesujących współczesnych autorek. "Szajba" na gnieźnieńskiej scenie zaprezentowana zostanie 8 czerwca o godz. 19.00 oraz 9 czerwca o godz. 17.00.

To historia dożywotniego premiera Polski, Mistera Ble i jego zabójczej miłości do Ojczyzny, opowieść o tworzeniu nowej polityki historycznej i walce z terrorystami z Kujaw, chcącymi zetrzeć Polskę z mapy świata. Tekst, napisany niezwykle żywym, wyszukanym językiem zaskakuje bogactwem zręcznych zabaw z brutalną rzeczywistością i współczesną nowomową. A groteskowa retoryka spektaklu pozwala rozliczyć się z polską historią i podziałami między Polakami.

W sobotę 8 czerwca o godz. 19.00, kiedy dorośli coraz bardziej wkręcać się będą w teatralną "Szajbę", podczas warsztatów "Rodzina w teatrze" najmłodsi zbudują trójwymiarową makietę Polski. Które strategiczne obiekty na niej umieszczą? A może zamiast z budynków składać się będzie z ludzi, wartości i problemów? Natomiast w niedzielę, 9 czerwca o godz. 11.00 podczas cyklicznego warsztatu "3D", dedykowanego dzieciom i ich opiekunom, uczestnicy spróbują stworzyć międzypokoleniową mapę wartości i zastanowić się, co łączy nas wszystkich: starych i młodych, kobiety i dzieci, po prostu Europejczyków. A może uda się wziąć sprawę w swoje ręce i założymy partię polityczną?