powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Pokaz musicalu "Liżę twoje serce" dla młodzieży

Musical "Liżę twoje serce" w reż. Agnieszki Glińskiej jako ważny głos przeciwko nietolerancji, ksenofobii i nienawiści. Teatr Muzyczny Capitol wspólnie z Urzędem Miasta Wrocław zaprosił na pokaz specjalny młodzież z wrocławskich szkół.

W piątkowy poranek zagramy ten spektakl specjalnie dla uczniów. W tej przygodowej opowieści mieści się ważny przekaz: to mocno brzmiący głos w sprawie nietolerancji i współistnienia z obcymi, zwłaszcza dziś. Bohaterem spektaklu jest Wrocław zmieniający tożsamość po wojnie, miasto, w którym wszyscy są obcy, jeszcze nie "u siebie". Podkreśla ten wątek wielojęzyczność spektaklu: czerwonoarmiści mówią po rosyjsku, po niemiecku wzywa się dawnych mieszkańców do opuszczenia miasta, słychać język romani (tytułowe "liżę twoje serce" to wyznanie miłości w tym języku), jidysz i polski z lwowskim akcentem. To lekcja tolerancji i wzajemnego szacunku, wpisująca się w akcję "Stop mowie nienawiści".

Akcja spektaklu toczy się we Wrocławiu w 1945 roku. Młoda Cyganka szuka swojego ukochanego i spotyka po drodze niezwykłe postaci: szabrowników, profesorów ze Lwowa, żydowskich aktorów, zwyczajnych bandziorów i drobnych cwaniaków. Towarzyszy jej spotkana na dworcu Dziewczyna: obie przewędrują Wrocław od dworca przez szaber-plac, "czerwony dywan" z pokruszonych cegieł na placu Wolności, przez Rynek, po cygański pogrzeb na Osobowicach. Ocalą dziecko z ruin, zdobędą plecak pełen złota i kupią żydowski teatr.

Scenariusz napisali Agnieszka Glińska i Tomasz Man, muzykę - Mariusz Obijalski i Marcin Januszkiewicz, ktory jest także autorem tekstów piosenek. Spektakl miał premierę w 2016, roku Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu.