powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Prapremiera "Dotknąć pustki" w Teatrze Powszechnym

Na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się w piątek prapremiera spektaklu Davida Greiga "Dotknąć pustki" (Touch the void) w reż. Ewy Pilawskiej. Będzie to ósmy spektakl w ramach cyklu "Dziecko w sytuacji" realizowanego od kilku lat w placówce.

Jak poinformowała PAP Justyna Tomczak z "Powszechnego" sztuka Greiga zainspirowana jest pamiętnikiem Joe Simpsona - alpinisty, który stoczył heroiczną walkę o życie po upadku w skalną szczelinę w czasie wyprawy na szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach.

Dyrektorka teatru i reżyserka spektaklu Ewa Pilawska wyjaśnia, że "Dotknąć pustki" to sztuka wielopoziomowa. Przyznaje, iż odnosi wrażenie, że jej warstwa fabularna stanowi tylko punkt wyjścia do "głębszej i bardziej uniwersalnej opowieści o współczesnym człowieku, jego potrzebach, zmaganiach, samotności, o cywilizacji i o naszym współczesnym życiu, wyścigu szczurów, ciągłej rywalizacji, pogoni za doczesnymi dobrami, przy jednoczesnej utracie tego, co najważniejsze i braku kontaktu z samym sobą".

Zdaniem Pilawskiej wspinaczka stanowi ucieczkę od tego, co nas tłamsi i odrywa od naszej prawdziwej natury. "To również sztuka o dokonywaniu wyborów i dylematach, przed którymi stajemy - mówi Pilawska.

W spektaklu wystąpią: Monika Kępka, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki. Tekst specjalnie dla "Powszechnego" przełożyła Elżbieta Woźniak.

Justyna Tomczak zwraca uwagę, że kilka miesięcy po łódzkiej prapremierze przedstawienie Davida Greiga "Touch the void" będzie miało premierę na londyńskim West Endzie.

Cykl "Dziecko w sytuacji", którego pomysłodawczynią jest Pilawska, jest realizowany w Teatrze Powszechnym od kilku lat. Składają się na niego dwa równoważne elementy - spektakle i warsztaty opracowane według autorskiej koncepcji aktora Andrzeja Jakubasa. Celem przedsięwzięcia jest m.in. zwrócenie uwagi na konieczność rozmowy z młodymi ludźmi o sprawach trudnych. W jego ramach, co roku prezentowane są prapremiery nowych sztuk napisanych dla dzieci i młodzieży specjalnie przez współczesnych autorów polskich i zagranicznych.

Jak poinformowała Tomczak, po przedstawieniach "Dotknąć pustki" Andrzej Jakubas będzie wraz Pawłem Pustelnikiem - himalaistą, prezesem Akademickiego Klubu Wysokogórskiego - prowadził warsztaty dotyczące wspinaczki, jako pasji oraz sztuki dokonywania ważnych życiowych wyborów.