powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Rzeszów. Od piątku 4. Festiwal Teatralny "Buda Jarmarczna"

4. edycja Festiwalu Teatralnego "Buda Jarmarczna", którego elementem wiążącym jest twórczość Tadeusza Kantora, rozpocznie się w piątek w Rzeszowie. Wystąpią w nim artyści z Krakowa, woj. podlaskiego i Rzeszowa. Impreza potrwa do niedzieli.

Jak przypomniała pomysłodawczyni festiwalu Aneta Adamska, szefowa Teatru Przedmieście z Rzeszowa, który jest współorganizatorem wydarzenia, festiwal w pierwszej edycji nawiązywał do idei sztuki Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, reżysera, twórcy happeningów, malarza i scenografa, a w pokazywanych spektaklach widoczna była inspiracja mistrzem.

Natomiast już w kolejnej edycji festiwal rozszerzył formułę i zaprezentował spektakle inspirowane bardziej ludowością, jarmarcznością.

- Twórczość Kantora cały czas jest elementem wiążącym nasz festiwal. Stanowi inspirację i motywację do poszukiwań teatralno-plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów. Nie koncentruje się jednak na samej sztuce mistrza, a jest raczej +w duchu+ występów wędrownych trup teatralnych, inspirowanych ludowością i sztuką jarmarczną, bliską Kantorowi - zaznaczyła Adamska.

W ciągu trzech dni tegorocznego festiwalu w rzeszowskim Teatrze Przedmieście widzowie będą mogli obejrzeć artystów z Krakowa: Artiego Grabowskiego - malarza, rzeźbiarza, aktora, performera, który przedstawi monodram "Raport Panika" [na zdjęciu] oraz Teatr Proscenium, który zaprosi na sztukę "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych" według tekstu Bolesława Leśmiana.

Dariusz Skibiński, twórca Teatru A3 w Kleszczelach (woj. podlaskie), wystąpi ze spektaklem "Heart Break Hotel", zaś gospodarze - Teatr Przedmieście z Rzeszowa zaprezentuje swoją komedię dell'arte - "Circus Paradise".

Wstęp na spektakle jest wolny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązkowa jest wcześniejsza rezerwacja.

Organizatorami festiwalu są Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne "GATE" oraz Teatr Przedmieście. Festiwal został dofinansowany z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.