powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Nowy Kawęczyn. Wystawa fotografii Pawła Chary

Klinika Rehabilitacji Nowy Dwór zaprasza na wystawę fotografii Pawła Chary pt. "Mrożek. Życie warte jest życia". Otwarcie wystawy odbędzie się 29 czerwca o godz. 14.00, będzie ją można oglądać do 21 sierpnia.

Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie, ukazujące postać Sławomira Mrożka (ur. 29 czerwca 1930, zm. 15 sierpnia 2013) wybitnego polskiego dramatopisarza, prozaika oraz rysownika.

Fotografie zrobione zostały w malowniczych plenerach oraz w klimatycznych wnętrzach. W niezwykłych, często niepokojących przestrzeniach i sytuacjach, a czasem w zwykłych, codziennych okolicznościach.

Celem wystawy jest ukazanie Sławomira Mrożka w zupełnie nowym świetle, powrót do dyskusji o jego twórczości, ale przede wszystkim przypomnienie postaci tego wielkiego Polaka, który na stałe zagościł w historii literatury.

Wystawa to część projektu "Życie warte jest życia" w skład którego wchodzą prezentowane prace, film dokumentalny pod tym samym tytułem oraz album 160 fotografii, opatrzonych komentarzami żony pisarza Susany Osorio-Mrożek oraz Pawła Chary, autora zdjęć i jednocześnie osobistego sekretarza Mrożka. Wystawa prezentowana była w wielu polskich miastach: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Szczecinie, Lublinie, Łodzi oraz poza granicami naszego kraju: w Paryżu, Rzymie, Berlinie.

Dzięki uprzejmości Pawła Chary, wystawa po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w miejscu, w którym Sławomir Mrożek w ostatnich latach swojego życia kilkakrotnie przebywał i do którego zawsze chętnie powracał, a mianowicie w Klinice Rehabilitacji Nowy Dwór.

Miejsce wystawy - Klinika Rehabilitacji Nowy Dwór

96-115 Nowy Kawęczyn, Nowy Dwór Parcela 62.

Paweł Chara, urodzony 16 luty 1978 roku, wykładowca prestiżowej szkoły fotografii "Akademii Nikona", uznany fotograf, przyrodnik, podróżnik oraz osobisty sekretarz i Prezes Fundacji Sławomira Mrożka. Jego wystawy prezentowane były w kraju i zagranicą, a jego fotografie publikowane m.in. w takich tytułach prasowych, jak: "National Geographic" , "Poznaj Świat", "Gazeta Wyborcza", "Polityka".

Klinika Rehabilitacji Nowy Dwór zajmuje się leczeniem chorób kręgosłupa, chorób ortopedycznych i neurologicznych. Ośrodek mieści się w zabytkowym dworze, na terenie starego parku.

W ostatnich latach swojego życia Sławomir Mrożek wraz ze swoim sekretarzem, Pawłem Charą, kilkakrotnie przebywał w Klinice. To właśnie tu kręcono sceny filmowe, wykorzystane w filmie dokumentalnym o życiu i twórczości pisarza. Tu też powstało wiele zdjęć Mistrza, umieszczonych później w albumie fotograficznym "Życie warte jest życia". Niektóre z nich prezentowane są na wystawie o tym samym tytule.

Honorowy patronat: Wojewoda Łódźki, Starosta Powiatu Skierniewice, Prezydent Miasta Skierniewice, Urząd Gminy Nowy Kawęczyn

Sponsorzy: Klinika Rehabilitacji Nowy Dwór, Folwark Badowo, Dorfin, Modus Enter, 7 Heven, CoffeeSite, Cukiernia Duda, iSkierka, KZD Nowy Dwór, Winiarnia Mielżyński.