Bytom. "Pokłady kultury" dla młodych

Jak ożywić młodych. Trzy lata będzie w naszym mieście realizowany projekt noszący tytuł "Pokłady kultury". W jego trakcie zainteresowani nauczyciele dowiedzą się, jak poprzez obcowanie z kulturą pobudzać kreatywność młodych, a także uczyć ich szacunku do innych.

«Projekt zainaugurowano podczas spotkania zorganizowanego w minionym tygodniu w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark. Jego inicjatorka, polonistka Katarzyna Michalska mówiła między innymi: - Rozwijając w młodych kompetencje twarde, ukierunkowane na konkretną wiedzę, przez szereg lat system edukacji lekceważył potrzebę kształtowania wśród dzieci i młodzieży kompetencji społecznych. A ponieważ nie chcemy wychowywać cyborgów, czas zmienić priorytety. W Europie ten błąd już zrozumiano.

Przedsięwzięcie jest skierowane do nauczycieli oraz wychowawców młodzieży. Specjalnie z myślą o nich zorganizowane mają być warsztaty prowadzone przez edukatorów z zakresu kultury.

- Przy wyborze mentorów, korzystałam z bazy wspaniałych pedagogów, których przez wiele lat spotykałam na swojej zawodowej ścieżce. Zaprosiłam więc ludzi, którzy mają świetny warsztat pracy, doświadczenie oraz z zapałem przyjęli moją propozycję. Jestem przekonana, że te warsztaty będą przeprowadzone na najwyższym poziomie - zapewnia Michalska. "Pokłady kultury" zaplanowano na trzy najbliższe lata. W tym czasie uczestnicy projektu chcą stworzyć uniwersalny program edukacji kulturalnej. Będzie on oparty na podnoszeniu kompetencji nauczycieli i uczniów, także poprzez udział w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. - Do współpracy zaprosiliśmy nauczycieli z trzydziestu bytomskich szkół, którzy staną się koordynatorami edukacji kulturalnej w swojej placówce, tworząc jednocześnie sieć miejskich koordynatorów. Zależy nam na tym, aby w nasze działanie zaangażowały się osoby, które zrobią to z prawdziwej potrzeby i pasji. Tylko zafascynowany swoją pracą nauczyciel jest w stanie pociągnąć za sobą młodych -stwierdza Katarzyna Michalska.

Wspomniane warsztaty poprowadzą m.in.: Łukasz Dziuba z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, dr Agata Cabata z Uniwersytetu Śląskiego, Ewa Kokot, artystka sztuk wizualnych, Agata Tecl-Szubert z Filmoteki Śląskiej, którą pamiętamy jeszcze z CSW Kronika i jej projektów dla najmłodszych odbiorców sztuki współczesnej. Zaproszenie do projektu przyjęła także współpracująca z Instytutem Teatralnym Aleksandra Drzazga oraz Anna Rak z Muzeum Górnośląskiego. Partnerami projektu realizowanego w Teatrze Rozbark są Opera Śląska, Muzeum Górnośląskie, instytucja wiodąca w projekcie - Bytomskie Centrum Kultury i CSW Kronika oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego