powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Dwie nowe wystawy w Muzeum Karykatury

Pierwsza to indywidualny pokaz prac Macieja Trzepałki, autora rysunków satyrycznych i komiksów; na drugiej pt. "Wiater w oczy" prezentowane będą prace rysownika satyrycznego i rzeźbiarza - poinformowała PAP Dorota Parzyszek z Muzeum Karykatury. Wystawy będą czynne od 11 czerwca.

Trzepałka jest m.in. twórcą przygód i postaci rysunkowych Lucynki i Zająca Kicaja w czasopiśmie dla dzieci "Świerszczyk" oraz reportera Kacperka w kwartalniku "Głos Przyrody".

- Pierwsza z wystaw pt. "Maciej Trzepałka. Kolorowe odcienie szarości" to indywidualny pokaz prac Macieja Trzepałki, autora rysunków satyrycznych, ilustracji książkowych, felietonów rysunkowych i komiksów - poinformowała PAP specjalistka ds. PR i Promocji w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego Dorota Parzyszek.

Parzyszek zwróciła uwagę, że na drugiej ekspozycji pt. "Wiater w oczy" zaprezentowane będą prace Tomasza Wiatera, "rysownika satyrycznego i rzeźbiarza znanego szerszej publiczności z ostrych rysunkowych komentarzy publikowanych na łamach tygodnika >>NIE<< i na autorskiej stronie internetowej".

Na monograficznej wystawie "Kolorowe odcienie szarości" eksponowane będą prace ze zbiorów Muzeum Karykatury oraz z prywatnej kolekcji Trzepałki. Zgromadzono na niej 69 prac artysty.

Jak wyjaśniła kuratorka wystawy Paulina Pilcicka, "jej tytuł odnosi się do paradoksu słodko-gorzkiej rzeczywistości, która ma odzwierciedlenie w kolorystyce i szarości na ekspozycji".

"Obok rysunków wykonanych tuszem wśród odcieni twórczości Trzepałki znajdziemy także te >>wypełnione<< kredką z charakterystyczną linią konturów i kreślonym cienkopisem deszczem drobnych kresek na każdym z planów. Może to próba uporządkowania, a może też - nadania charakterystycznego rytmu kompozycji, z której wyłaniają się bohaterowie jego ilustracji: ludzie, zwierzęta, rośliny lub przedmioty" - napisała we wstępie do katalogu dyrektor Muzeum Karykatury Elżbieta Laskowska.

"Wiele prac Trzepałki powstaje także przy użyciu akwareli lub tempery. W tym przypadku kontury postaci i przedmiotów, jeśli nie zostaną wydobyte czarną lub barwną linią, stają się mniej formalne, zamazane, choć nadal widocznie oddzielone zróżnicowaniem odcieni" - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że "tytułowe >>odcienie<< nawiązują także do różnorodności tematycznej prac Macieja Trzepałki". "Jego rysunki, niejednokrotnie dotykające poważnej tematyki, budzą nie tylko uśmiech, lecz także emocje przynależne reakcjom na ostrzejszą satyrę. Tak dzieje się w przypadku prac poruszających kwestie ekologii, ochrony przyrody, działalności człowieka, odwołujących się do tematów ekonomicznych oraz polityki, gdzie bronią >>w rękach<< jego bohaterów pozostaje humor o nieco ciemniejszej, a czasem nawet prawie czarnej barwie" - dodała.

Wystawa indywidualna "Wiater w oczy" jest przeznaczona tylko dla widzów dorosłych. Zgromadzono na niej oryginalne obiekty Tomasza Wiatera wybrane z kolekcji autora oraz rysunki i przygotowane specjalnie na potrzeby ekspozycji i po raz pierwszy prezentowane formy rzeźbiarskie ze zbiorów Muzeum Karykatury. W sumie pokazanych zostanie około 300 prac.

"Sztuka Wiatera jest jednym z tych rodzajów działań artystycznych, które w sposób krytyczny i odważny komentują aktualną rzeczywistość. Tematy budzące w danym momencie zainteresowanie opinii publicznej stają się doskonałym źródłem inspiracji, które twórca chętnie wykorzystuje, mierząc w nie ostrzem bezkompromisowej satyry" - napisał o wystawie jej kurator Piotr Kułak.

Jak wyjaśnił, "aktualność tematów, prosta i zarazem czytelna forma rysunków, na którą składa się obraz ściśle powiązany z tekstem, a także subiektywna ocena zjawisk pozwalają uznać twórczość Wiatera za specyficzny rodzaj satyryczno-rysunkowej publicystyki".

Kuratorką wystawy prac Macieja Trzepałki jest Paulina Pilcicka, a kuratorem wystawy rysunków Tomasza Wiatera - Piotr Kułak.

Obie ekspozycje będą czynne od 11 czerwca do 1 września br.