powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Premiera Miss Saigon w sobotę w Teatrze Muzycznym

Debiutanci i musicalowe gwiazdy wystąpią w spektaklu, który przez Teatr Muzyczny w Łodzi reklamowany jest jako "największe wydarzenie sezonu". Premiera musicalu "Miss Saigon", podczas którego na łódzkiej scenie pojawi się 80 artystów i słynny lądujący helikopter - już w sobotę.

Jak podkreślają organizatorzy, "Miss Saigon" (na zdjęciu próba spektaklu) to przedsięwzięcie wymagające - zarówno pod względem wokalnym i aktorskim, jak i organizacyjnym, bowiem w spektaklu w reżyserii Zbigniewa Maciasa i pod kierownictwem muzycznym Macieja Pawłowskiego, na scenie - oprócz wybranych w drodze castingu solistów - pojawi się zespół wokalny, kilkunastoosobowy chór, tancerze oraz kaskaderzy; w sumie blisko 80 osób.

- Jest to dzieło szalenie trudne dla wykonawców, ze względu na ogromne wymagania wokalno-aktorskie, dlatego do współpracy zaprosiliśmy najlepszych artystów w kraju - zaznaczył Macias.

W rolę Kim - Wietnamki zakochanej w amerykańskim żołnierzu - wcieli się 18-letnia Joanna Gorzała, absolwentka szkoły muzycznej I stopnia w Tarnobrzegu, laureatka konkursów piosenki, która musicalowe szlify zdobywała także na scenie Sandomierskiej Szkoły Musicalu. Debiutująca na profesjonalnej scenie wokalistka przyznała, że najtrudniejszym aspektem roli Kim jest dla niej bagaż emocjonalny potrzebny do zbudowania tej postaci, na który składa się mieszanka złości, miłości, rozpaczy i szczęścia.

W łódzkiej wersji "Miss Saigon" w roli Szefa, właściciela nocnego klubu w Sajgonie, wystąpi doświadczony aktor musicalowy Robert Rozmus. - To postać, która ma w sobie coś ciepłego, pomimo tego, że jest człowiekiem na wskroś złym. W jakiś jednak sposób potrafimy go zrozumieć, usprawiedliwić i wyjaśnić, czemu działa tak, jak działa. Za takimi rolami jeździ się nie tylko po kraju, ale i po świecie - zaznaczył.

W rolę Chrisa wcielą się Marcin Franc, Marcin Januszkiewicz, Maciej Pawlak i Jan Traczyk, drugą Kim będzie Sylwia Banasik. Edyta Krzemień i Agnieszka Przekupień wykreują postać Ellen - amerykańskiej żony Chrisa, drugim szefem - obok Rozmusa - będzie Tomasz Steciuk. W obsadzie znaleźli się też

Marcin Jajkiewicz, Katarzyna Łaska, Ewa Spanowska, Michał Piprowski i Marcin Sosiński.

Według Pawłowskiego specjalnie na potrzeby musicalu, w którym często pojawiają się nawiązania do muzyki Wschodu, konieczne było rozbudowanie orkiestry. Zagra w niej 40 muzyków, a ponieważ tak liczny zespół nie mieści się w orkiestronie, muzycy będą grać w innej sali, z której dźwięk popłynie na scenę i widownię.

Za oprawę plastyczną spektaklu odpowiada Grzegorz Policiński - jak zapewnił, na scenie nie zabraknie wietnamskich domków, symbolicznych pomników i Statuy Wolności, a nade wszystko słynnego - lądującego, a potem odlatującego - helikoptera. Po raz pierwszy w historii Teatru Muzycznego przy przygotowaniu spektaklu konieczna była pomoc konsultanta ds. militarnych, który pomógł Zuzannie Markiewicz wykonać mundury amerykańskiej armii zgodne z historycznymi oryginałami.

Akcja "Miss Saigon" rozgrywa się w latach 70. ubiegłego wieku w Sajgonie; musical opowiada o miłości amerykańskiego żołnierza Chrisa oraz wietnamskiej prostytutki Kim, a także o ich późniejszych losach po upadku Sajgonu.

Prapremiera odbyła się w 1989 r. w londyńskim Theatre Royal. Dzieło zdobyło liczne nagrody teatralne, m.in. w 1991 r. trzy nagrody Tony. W Polsce po raz pierwszy wystawiono je w Teatrze Muzycznym "Roma" w Warszawie w 2000 r. Łódzka wersja będzie się różnić od polskiej prapremiery, zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w 2014 r. przez producenta Camerona Mackintosha, który z okazji 25-lecia "Miss Sajgon" przygotował spektakl w odświeżonej wersji i z nową instrumentacją.