powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Stary Teatr zamienił się w centrum Festiwalu Miłosza

Narodowy Stary Teatr w Krakowie po raz pierwszy zamienił się w centrum Festiwalu Miłosza. To tu będzie się odbywać większość imprez, w tym najważniejszych spotkań autorskich w ramach 8. edycji wydarzenia. Jej hasłem przewodnim jest "Zdobycie władzy".

Na festiwal, który formalnie rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli, zjedzie kilkunastu poetów z całego świata oraz kilkudziesięciu polskich twórców. Wśród zagranicznych gości będą m.in. Simon Armitage (Wielka Brytania), Svetlana Carstean (Rumunia), Saleh Diab (Syria), Ferida Duraković (Bośnia i Hercegovina), Elena Fanailova (Rosja), Athena Farrokhzad (Szwecja), Denise Riley (Wielka Brytania), Tomas Venclova (Litwa). Porozmawiać będzie można także z Kholoud Charaf - syryjską poetką i krytyczką sztuki, która przed prześladowaniami znalazła schronienie w Krakowie w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa ICORN. Na festiwal do Krakowa przyjechał też z USA syn polskiego noblisty Antoni Miłosz.

Spośród polskich poetów obecni na wydarzeniu będą m.in.: Krystyna Dąbrowska, Ewa Lipska, Maciej Melecki, Antoni Pawlak, Uta Przyboś, Tomasz Różycki. W głównym programie wydarzenia znajdzie się ponad 50 spotkań

Hasłem przewodnim ósmej edycji festiwalu jest "Zdobycie władzy". - "Zdobycie władzy" to pierwsza prozatorska książka Czesława Miłosza, której on nie lubił. Ta proza traktuje o instalowaniu się stalinizmu w Polsce, ale też chyba w szerszym aspekcie - w głowach - powiedział na konferencji prasowej w środę w Starym Teatrze w Krakowie dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Siwczyk.

Jak zapowiedział, uczestnicy festiwalu będą się zastanawiać nad językiem zdobywania władzy. - Poeci i poetki mają to do siebie, że są generalnie podejrzliwi do tego, co dzieje się w sferze komunikacji, jak mówimy na ulicy () - mówił dyrektor. Podkreślił, że "festiwal chce reagować co dzieje się w świecie".

W programie głównym tegorocznego Festiwalu Miłosza będą m.in. koncerty. W piątek w Narodowym Starym Teatrze wystąpi jazzowe trio Michała Górczyńskiego, które wykona materiał z poświęconej twórczości Williama Blake'a płyty "William's Things". W sobotni wieczór festiwalu w murach Barbakanu zagra Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego w towarzystwie saksofonisty awangardowego jazzu, Mikołaja Trzaski.

Jak co roku na zakończenie Festiwalu Miłosza poznamy laureata lub laureatkę Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, przyznawanej za tom poetycki wydany w 2018 roku. Finałowa gala siódmej edycji konkursu odbędzie się w niedzielę w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W przeddzień wręczenia nagrody zainteresowani będą mogli wziąć udział w spotkaniu z nominowanymi twórcami: Kamilą Janiak, Piotrem Janickim, Marzanną Bogumiłą Kielar, Robertem Królem i Martą Podgórnik. Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.

W Starym Teatrze na czas festiwalu znajdzie się także specjalna strefa dla rodziców z dziećmi - będzie można tu je nakarmić czy przewinąć.

Festiwal Miłosza odbywa się od 2009 r., na początku organizowany był co dwa lata, a od 2015 r. - co roku. To jedno z największych wydarzeń poetyckich w Europie Środkowej. Przegląd poezji organizują miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Fundacja Miasto Literatury.

- Festiwal pokazuje, że poezję się czyta, pisze i tak naprawdę kocha. Liczba osób (ok. 6 tys.-PAP), które odwiedzają festiwal, pokazuje że Kraków jest miastem literatury UNESCO i ten tytuł mu się należy - powiedziała dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.

Rok temu festiwalowym centrum był Pałac Biskupa Erazma Ciołka.

Imprezę współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu festiwal ma zapewnione środki jeszcze na kolejne dwa lata.