powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. Pożegnanie z Matkami i Ojcami

Nadchodzący weekend (7-9 czerwca) w Teatrze Kana to ostatnie dni repertuarowych spektakli - pożegnanie z uwielbianymi: "Projektem: Matka" i "Projektem: Ojciec".

"Projekt: Matka

Matka jest tylko jedna! I ona jedna SAMOTNIE zmaga się w bitwie pod Odmiennym Stanem do końca, kiedy każda chwila słabości może jej brzemienność narazić na ostracyzm otoczenia. Przez te dziewięć miesięcy musi być silna, a kiedy już urodzi, to tym bardziej oczy bliskich zwrócone będą na każdy jej krok i żadne marudzenie nie wchodzi w grę, gdyż przecież bycie Matką to samo szczęście i wielka satysfakcja! Na 24. Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych KLAMRA w Toruniu Teatr Kana taki obraz macierzyństwa wywrócił na drugą stronę: tę mniej przyjemną i zrobił to od podszewki na tyle przewrotnie, że zaczarował wręcz publiczność, która spektaklowi "Projekt: Matka" przyznała w tej edycji najwięcej swych głosów. (...) Jedna z trzech aktorek "Projektu: Matka" - Bibianna Chimiak usłyszała kiedyś, że zapis spektaklu na DVD powinno się rozdawać młodym Matkom na porodówkach. To prawda, bowiem to zabawne przedstawienie może dać im siłę i przygotować na w miarę spokojne macierzyństwo, co ważne, z własnego wyboru. Na świadomy, mimo wielu trudów, PIĘKNY stan. I tego wszystkim Matkom życzę - szczególnie w czasie, kiedy ultrakonserwatywny think tank powiązany z obecną władzą zbiera podpisy pod ustawą, która ma z nich zrobić przestępczynie

Aram Stern (Teatr dla Was)

Najważniejsze Festiwale: 22. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A PART - Katowice, 31. DNI SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ - Białystok, 24. Alternatywne Spotkania Teatralne - KLAMRA'2016 - Toruń (Nagroda Publiczności KLAMRY), 16th Annual "REVOLUTION" International Theatre Festival - Albuquerque (New Mexico, USA), XX Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje - Lublin, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Awangardowych PESTKA - Jelenia Góra, XXVI Gliwickie Spotkania Teatralne - Gliwice, 50. Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT - Szczecin

"Projekt: Ojciec"

reżyseria: Mateusz Przyłęcki

"() Aktorzy grają na pełnej petardzie, z pełnym zaangażowaniem, czego dowodem są ich mokre od wysiłku t-shirty po spektaklu. Widać, że są ojcami, że wiedzą, o co chodzi. Dzięki temu ich postaci są szczególnie wiarygodne".

(Tomasz Bułhak, tatawbudowie.wordpress.com)

"Projekt: Ojciec" to autorski projekt teatralny. Chcemy w nim opowiedzieć o tym, jak wygląda doświadczenie rodzicielstwa z perspektywy ojców. Scenariusz jest kompilacją tekstów ojców, którzy piszą blogi i książki na temat ojcostwa oraz autorskich tekstów aktorów-ojców biorących udział w spektaklu.

W "Projekcie: Ojciec" chcemy opowiedzieć o tym, jak młodzi mężczyźni odnajdują się dzisiaj w roli ojców, co daje im doświadczenie ojcostwa, czy i w czym różnią się od swoich partnerek w podejściu do wychowywania dzieci, czy udaje im się godzić obowiązki rodzicielskie z zarabianiem na utrzymanie rodziny. Chcemy się przyjrzeć temu, jakie są oczekiwania wobec ojców (ze strony ich rodzin i społeczeństwa) i czy ojcowie są w stanie im sprostać. Chcemy też poruszyć temat praw ojca (czy są sytuacje, w których ojcowie są traktowani gorzej niż matki? Czy państwo wspiera ojców w realizowaniu ich obowiązków rodzicielskich?). "Projekt: Ojciec" jest "odpowiedzią" na "Projekt: Matka" - spektakl, który ukazuje doświadczenia rodzicielstwa z perspektywy mam (premiera: wrzesień 2014 w Ośrodku Teatralnym Kana, scenariusz i reżyseria - Mateusz Przyłęcki). W trakcie rozmów z publicznością okazało się, że istnieje zapotrzebowanie na opowiedzenie o doświadczeniu bycia rodzicem z perspektywy młodych ojców. Pragniemy, żeby spektakl oraz towarzyszące mu warsztaty i spotkania pomogły oswoić przyszłych ojców z doświadczeniem ojcostwa oraz stały się wsparciem dla mężczyzn, którzy są już ojcami i na co dzień doświadczają różnych trudności z tym związanych. Chcemy uświadomić i uwrażliwić społeczeństwo na istotne tematy związane z ojcostwem oraz upowszechniać pozytywne wzorce świadomego, zaangażowanego ojcostwa.

Mateusz Przyłęcki

***

78.06, godzina 19, "Projekt: Ojciec", spektakl

9.06, godzina 17, "Projekt: Matka", spektakl