powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Supraśl. Wierszalin "Reducie na stulecie"

14 czerwca w Teatrze Wierszalin premiera spektaklu "Teatru, którego nie było" Napisał Piotr Tomaszuk z wykorzystaniem tekstu Stanisława Wyspiańskiego.

Teatr Wierszalin zamierza uczcić przypadającą w 2019 roku 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego, wystawiając jedną z ostatnich sztuk tego wybitnego dramaturga i inscenizatora. Inspiracją do napisania "Sędziów" - bo o tej sztuce mowa - stała się zbrodnia, która miała miejsce w 1899 roku w galicyjskiej wsi. Tragedya, jak nazwał swój utwór sam Wyspiański, choć dotyczy wydarzeń jemu współczesnych, ukazuje winę i karę w wymiarze antycznym.

Sekretem tego arcydzieła jest fakt, iż na trzy miesiące przed śmiercią Wyspiański osobiście błagał Ludwika Solskiego, wówczas dyrektora Teatru Miejskiego w Krakowie, o premierę właśnie tej sztuki. "Teatr, którego nie było" w reżyserii Piotra Tomaszuka jest zatem hipotetycznym zapisem tej między nimi odbytej rozmowy o "Sędziach" i jednocześnie autorską inscenizacją tegoż dramatu.

Piotr Tomaszuk już kilkakrotnie sięgał po dzieła Stanisława Wyspiańskiego - po raz pierwszy w 1994 roku, kiedy to na supraskiej scenie zrealizował "Klątwę" z Joanną Kasperek w roli Młodej oraz Markiem Tyszkiewiczem w roli Księdza. Spektakl zdobył m.in. Grand Prix na Festiwalu Klasyki Polskiej w Opolu oraz Grand Prix na IV Ogólnopolskim Zderzeniu Teatrów w Kłodzku.

Supraska premiera to również odpowiedź na wezwanie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego do uczczenia przypadającej w 2019 roku 100. rocznicy inauguracyjnego przedstawienia Reduty - pierwszego polskiego laboratorium teatru, zainicjowanego i kierowanego przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego. Pod hasłem "Reducie na stulecie" Instytut zachęca m.in. do inscenizacji tekstów z repertuaru Reduty, które w ramach V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" będą miały szansę na zdobycie Nagrody Specjalnej.

*

"Teatr, którego nie było"

Napisał Piotr Tomaszuk z wykorzystaniem tekstu Stanisława Wyspiańskiego.

Obsada:

Wyspiański - Rafał Gąsowski

Solski - Piotr Tomaszuk

Reżyseria: Piotr Tomaszuk

Scenografia: Mateusz Kasprzak

Muzyka: Adrian Jakuć-Łukaszewicz

Współpraca reżyserska: Rafał Gąsowski

Obsada:

Wyspiański - Rafał Gąsowski

Solski - Piotr Tomaszuk

Samuel - Dariusz Matys

Jewdocha - Monika Kwiatkowska

Natan - Adam Milewski

Joas - Katarzyna Wolak

**

Kiedy gramy?

14 czerwca 2019, godz. 19:00 - premiera

15 czerwca 2019, godz. 19:00 - premiera

16 czerwca 2019, godz. 19:00 - premiera

21 czerwca 2019, godz. 19:00

22 czerwca 2019, godz. 19:00

23 czerwca 2019, godz. 19:00

5 lipca 2019, godz. 19:00 - spektakl w ramach festiwalu Podlasie SlowFest

6 lipca 2019, godz. 19:00 - spektakl w ramach festiwalu Podlasie SlowFest

7 lipca 2019, godz. 19:00 - spektakl w ramach festiwalu Podlasie SlowFest