powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wałbrzych. Czytanie farsy u Szaniawskiego

Kończący się 55. "Sezon - 7 kolorów" przyniósł w Teatrze Dramatycznym wiele nowości - jedną z nich są "Czytania Przed Premierą". Tym razem Teatr zaprasza na czytanie, które poprzedza farsę "Czego nie widać" Michaela Frayna w reż. Pawła Świątka (premiera 14 czerwca).

Widzowie Teatru mieli już okazję uczestniczyć w czytaniu scenicznym tekstu sztuki Michaela Frayna, dlatego zaprezentowana zostanie kolejna farsa - "SZALONE NOŻYCZKI" Paula Pörtnera. Reżyserią czytania zajmie się Michał Buszewicz - uznany w całej Polsce reżyser i dramaturg kojarzony głównie z artystycznym repertuarem. Jak podkreśla Buszewicz, spotkanie z farsą jest dla niego pewnego rodzaju przekroczeniem i nowością. "SZALONE NOŻYCZKI" to jeden z trudniejszych i bardziej nieprzewidywalnych tytułów komediowych. Tekst Pörtnera zakłada dużą dozę interakcji z publiką. Dość powiedzieć, że sztuka ma pięć zakończeń, o których wyborze decydują widzowie w głosowaniu. Fani wałbrzyskiego Dramatycznego z pewnością docenią kreacje aktorów: Karoliny Krawiec, Ireny Sierakowskiej, Piotra Mokrzyckiego, Filipa Perkowskiego, Dariusza Skowrońskiego, Wojciecha Świeściaka oraz Ryszarda Węgrzyna.

To kolejne spotkanie z farsą połączone będzie z wykładem w ramach zajęć OBSERWATORIUM Otwartego Uniwersytetu Teatru. Henryk Jacek Schoen (dyrektor Teatru Bagatela w Krakowie) przybliży widzom Szaniawskiego kulisy powstawania najznakomitszych komedii.

Przed publiką Szaniawskiego farsa kryminalna z dowcipem ostrym jak brzytwa oraz wykład przybliżający gatunek porzucony przez teatr artystyczny.

Zapraszamy na czytanie do Szaniawskiego w środę, 5 czerwca na 19:00 na SCENĘ KAMERALNĄ.

"Szalone nożyczki"

Tekst: Paul Pörtner

Współpraca: Bruce Jordan i Marylin Abrams

Przekład: Elżbieta Woźniak

Reżyseria: Michał Buszewicz

Obsada: Karolina Krawiec, Irena Sierakowska, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski, Dariusz Skowroński, Wojciech Świeściak, Ryszard Węgrzyn

Prawa do utworów Paula Pörtnera reprezentuje w Polsce Agencja ADiT.