powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. "Kandyd" na rozpoczęcie 23. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej

"Kandydem" według Leonarda Bernsteina, a w reżyserii Michała Znanieckiego, rozpocznie się w czwartek 23. Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Będzie to pierwsze dzieło Bernsteina na scenie opery w Krakowie.

Jak ocenił reżyser Michał Znaniecki, Bernestein pokazuje pełną paletę teatru muzycznego - potrafi wzruszać, jak w operze serii (poważnej), rozbawiać - jak w wodewilu czy musicalu, zbudować sytuację dramatyczną - jak w dobrym dramacie.

- Dla reżysera najważniejsze jest, jak to wszystko opowiedzieć teatralnie (...); z logiką - powiedział na konferencji prasowej we wtorek Znaniecki i wyjaśnił, że on wszystkie historie starał się połączyć kontekstem biblioteki oraz motywem literatury, w tym nawiązaniem do "Rękopisu znalezionego w Saragossie" (a konkretnie do budowy szkatułkowej).

Rolę tytułową odtworzą Łukasz Gaj, Voytek Soko Sokolnicki, Jarosław Bielecki, a Kunegundy - Katarzyna Oleś-Blacha i Joanna Moskowicz. Małgorzata Walewska i Olga Maroszek wystąpią jako Old Lady. Artyści przyznali, że gra w operze jest dla nich wyzwaniem, że role są skomplikowane. Zwrócili też uwagę na "optymizm" tytułowego bohatera, który tym optymizmem stara się zarazić także inne postaci w tej opowieści.

W scenicznym dziele Bernsteina obecny jest także sam autor powiastki filozoficznej - Wolter. W jego postać wcielą się: znany poeta krakowski Bronisław Maj, dziennikarz Sławomir Mokrzycki oraz satyryk i artysta estradowy Krzysztof Piasecki.

Na scenie wystąpi też chór, balet i orkiestra Opery Krakowskiej. Kierownik muzyczny opery Sławomir Chrzanowski zwrócił uwagę, że "Kandyd" daje artystom małe możliwości "poszukiwań", ograniczona jest też rola orkiestry, a - mówił kierownik muzyczny - mimo wszystko jest pięknie, barwnie. Zgodnie z zapowiedziami w spektaklu ma być "więcej muzyki niż tekstu".

23. Letni Festiwal Opery Krakowskiej potrwa do 29 czerwca - zakończy się "Cyrulikiem sewilskim" w reż. Jerzego Stuhra. W programie festiwalu znajdą się m.in. arie oper świata - w tym roku poświęcone Stanisławowi Moniuszce, a także koncert "Wielkie Chóry Wielkich Oper".