powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Trwa projekt "Wolna Polska?"

Trwa projekt "Wolna Polska?" realizowany przez kolektyw Czarne Szmaty / #czsz w ramach festiwalu "Zorganizujmy swoją przyszłość" - Biennale Warszawa 2019. Jego kolejne odsłony można śledzić m.in. w środkach komunikacji miejskiej, na planszach i w spotach z udziałem Joanny Szczepkowskiej.

4 czerwca 2019 roku, 30 lat po zmianie systemowej, odpowiemy na potrzebę zbudowania Wolnej Polski.

Razem z obywatelami i obywatelkami naszego kraju zadaliśmy sobie pytania:

Gdzie powinna się znaleźć Wolna Polska?

Jak powinna wyglądać Wolna Polska? Czyją twarz powinna mieć?

Aktorki? Piosenkarki? Modelki? Polityczki? A może feministki?

Jakiej płci jest Wolna Polska? Gender: M/ F/ Q.

Czy Wolna Polska jest biała? Kolorowa? A może tęczowa?

Czy powinniśmy jej zbudować pomnik? Gdzie?*

(*Prosimy nie głosować na plac Piłsudskiego. Ciasno!)

Pomnik, moim zdaniem, powinien stanąć na środku Wisły. Wisła, zbierająca wody rzek z całej Polski, obmywając podnóże Pomnika, w dostateczny sposób symbolizować będzie uczucia całego Narodu.

Pomnik powinien stanąć na placu Teatralnym. Uzasadnienie: plac Teatralny stanowi centrum Warszawy.

300 lat temu Matka Boża ogłosiła się Królową Polski. To nie Polacy wpadli na pomysł, aby obwołać Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski. To sama Maryja osobiście poprosiła, żeby Ją tak nazywać. Naród Polski od zarania dziejów wyczuwał, że wszelkie dobro pochodzi od Boga i Bogu należy je składać w ofierze. Wiedział to także Lech Wałęsa, prosząc o wstawiennictwo Maryi w walce z komunizmem. Wolna Polska powinna więc mieć twarz Matki Boskiej. Twarz Dziewicy.

Wolna Polska powinna być tęczowa, ale tęcza powinna uwzględniać też biel - przesyłam rysunek

Na projekt pomnika należy rozpisać konkurs międzynarodowy, dając możność specjalistom różnych narodowości uplastycznienia w Pomniku, podziwianego przez cały świat, cierpienia, męstwa i bohaterstwa narodu polskiego, a w szczególności Polek. Bardzo ważnym argumentem przemawiającym za tą koncepcją jest i to, że w ten sposób będą mogły wziąć udział w konkursie również artystki, rzeźbiarki i architektki nasze przebywające na obczyźnie.

Projekt Wolnej Polski został stworzony przez kolektyw Czarne Szmaty / #czsz na podstawie przeprowadzonych konsultacji społecznych w ramach "Zorganizujmy swoją przyszłość" - Biennale Warszawa 2019.

4 czerwca 2019 roku, 30 lat po zmianie systemowej, poznajemy Wolną Polskę!