powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. 134 zgłoszenia do konkursu na projekt Muzeum Wyspiańskiego

134 pracownie architektoniczne z Polski i Europy złożyły wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na projekt Muzeum Wyspiańskiego. Tak duże zainteresowanie pokazuje olbrzymi potencjał "tematu" i to jak bardzo stworzenie tego muzeum jest potrzebne i oczekiwane - powiedział PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.

Zgodnie z regulaminem zgłoszenia muszą pozostać niejawne do ogłoszenia wyników, co zaplanowano 11 października, dlatego nie wiadomo, które pracownie architektoniczne stanęły do konkursu ogłoszonego przez Muzeum Narodowe i krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

- Myślę, że ten konkurs to moment, w którym trzeba zmierzyć się również z wielką wyobraźnią i wizją Stanisława Wyspiańskiego - stworzyć oprawę, która będzie właściwie eksponowała jego dzieła. Dla nas jest to powód do radości, a zarazem zapowiedź ciężkiej pracy - mówił Betlej.

Konkurs jest dwuetapowy. Do 26 lipca pracownie architektoniczne, które spełnią wymogi formalne konkursu, mają przedstawić swoje pomysły. Spośród nich do 12 sierpnia wybranych zostanie co najwyżej pięć propozycji, a ich autorzy zostaną zaproszeni do złożenia prac - projektów - w drugim etapie konkursu.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego ma powstać na działce obok gmachu głównego MNK i być częścią większego kwartału muzealnego, w skład którego wchodziłby także dawny hotel Cracovia, w którym obok Galerii Architektury i Dizajnu ma powstać centrum magazynowe i administracyjne MNK.

Obiekt będzie miał ok. 4,5-5 tys. m kw. powierzchni, z czego 2,4 tys. m kw. będzie przeznaczonych na ekspozycję główną. Znajdą się w nim także: biblioteka, sklep muzealny, kawiarnia, taras na dachu oraz pomieszczenia techniczne i podziemny garaż.

- Nie myślimy wyłącznie o typowym muzeum sztuki, bo opowieści o Stanisławie Wyspiańskim nie można opierać tylko odnosząc się do jego prac plastycznych. Mamy nadzieję, że ten nowy budynek stanie się centrum badań nad twórczością artysty - mówił Betlej. - Myślimy nie tylko o eksponowaniu olbrzymiej kolekcji prac, która ze względów konserwatorskich może być pokazywana w sposób zmienny, ale też o prezentacji jego projektów scenograficznych i dramatów. Kolejne odsłony poświęconej Wyspiańskiemu wystawy pokazały olbrzymi potencjał: mówimy Wyspiański i możemy myśleć również Młoda Polska - on może być punktem wyjścia - dodał Betlej.

Pomysły architektów oceniać będzie międzynarodowy sąd konkursowy pod przewodnictwem Macieja Miłobędzkiego. Zasiądzie w nim m.in. dwoje zagranicznych jurorów: prof. Rainer Mahlamaki z Finlandii i Jacob Kurek z Danii.

Pierwsza nagroda wyniesie - 90 tys. zł, druga 35 tys. zł, a nagrody dla uczestników drugiego etapu to 30 tys. zł. Zwycięzca zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej. Szacuje się, że aby muzeum powstało potrzeba 40 mln zł netto, a jego budowa zajmie 2-3 lata.