powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Spektakle dyplomowe Szkoły Machulskich w IT

7 i 8 czerwca o godz. 19.00 w Instytucie Teatralny zaprezentowane zostaną dwa spektakle dyplomowe Szkoły Aktorskiej Machulskich - "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Oni".

7 czerwca, godz. 19.00

"Rękopis znaleziony w Saragossie" - spektakl dyplomowy Szkoły Aktorskiej Machulskich

Trudno znaleźć powieść równie fascynującą jak "Rękopis znaleziony w Saragossie" - trudno przeniknąć jej wszystkie tajemnice. Bo tylko do tej tajemniczości nie można mieć tu wątpliwości. Napisana przez Polaka, ale po francusku - nigdy za życia autora w pełni nie opublikowana - stała się punktem wyjścia do nieustających poszukiwań tej jedynej, oryginalnej wersji, gdyż jej najbardziej kanoniczne wydanie okazało się w ogromnym stopniu kreacją pierwszego edytora. Czytelnik wraz z Alfonsem van Worden - próbującym dotrzeć przez góry Sierra Morena do Madrytu - wchodząc w zawiły gąszcz opowieści, gubi się niechybnie i zatapia niczym w labiryncie, który miesza miejsca i czasy. To zagubienie właśnie to jedna z największych przyjemności jakie niesie jej lektura.

Spod powierzchni atrakcyjnych gatunków jak powieść łotrzykowska, powieść grozy czy romans, wyziera - doświadczany przez Potockiego - kryzys oświeceniowego racjonalizmu. Umysł zapada się w sobie i nie jest w stanie ogarnąć otaczającej go rzeczywistości pełnej duchów, zjaw i wydarzeń nadprzyrodzonych. Ludzkie życie - tak, jak je widzi Potocki - staje się wartkim potokiem przypadków, a jeżeli ktoś doszukiwałby się w nim uniwersalnej prawdy czy wiedzy - to nie ma szans na powodzenie. Każda prawda lub ideologia zostaje tu podważona i pokazana z różnych perspektyw.

BILETY:

20 / 25 PLN

***

8 czerwca, godz. 19.00

"Oni" - spektakl dyplomowy Szkoły Aktorskiej Machulskich

"A Świat odkrywa na nowo wciąż dramaty moje,

Śmiejąc się z nich do rozpuku, zamiast je zrozumieć"

- tymi słowami Jacek Kaczmarski, niejako w imieniu samego Witkacego, trafnie opisywał powierzchowne odczytywanie jego dramatów (przez widzów a czasem także twórców). Co jednak kryje się pod powłoką humoru, słowotwórstwa i ogólnej dziwności? Czy 80 lat po jego samobójczej śmierci, jesteśmy w stanie dojść do sedna witkacowskiego przesłania? Czy też przesłania nie ma, a wszystko jest blagą? A może dopiero nadszedł ten czas, że prorocze dramaty zaczną się wypełniać?

Oni zostali napisani prawdopodobnie pod wpływem zagrożenia nadchodzącym bolszewizmem. Dużo jednak w nich lęków, które podobnie towarzyszą naszemu społeczeństwu. Pomimo szybszego dostępu do informacji, skala wielu powszechnych zagrożeń pozostaje nieznana dla przeciętnego człowieka, co skutkuje bagatelizacją problemu, albo z drugiej strony, jego wyolbrzymianiem. Ten rozdźwięk zaś, pogłębia niepokój. I cóż w tej sytuacji możemy zrobić my, ludzie sztuki, oddający wszystkie siły dla pasji - czyli bóstwa, które jednak nie jest w stanie nas ochronić? 99 lat po napisaniu dramatu Oni, próbujemy wskrzesić witkacowskiego ducha i przyjrzeń na nowo Onym. Śmiać się, ale też zrozumieć.

BILETY:

20 / 25 PLN